Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online

Kochane zwierzaki

Leksykon zwierzątek

Odc. 1 żyrafa

Długa szyja, zgrabne nogi,
A na głowie śmieszne rogi.
Cała w łatki jest brązowe,
A czasami też kremowe.


Żyrafy mają długie szyje i nogi, dzięki temu mogą dosięgnąć do liści, które są bardzo wysoko. W ten sposób mają jedzenie nawet gdy inne zwierzęta zjadły wszystko na dole. Ale sprytne!

Popatrzcie na jej nogi. Przednie są dłuższe od tylnich i dlatego żyrafa musi lekko rozstawić nogi, żeby się schylić i napić wody.

Sierść żyrafy jest cała w plamy kształtem trochę podobne do liści. A do tego każda żyrafa ma inne plamy! Zobaczcie sami!

Popatrzcie w oczy żyrafie. Ale ma wielkie i piękne oczy, a jakie długie rzęsy! Kiedy wyciągnie swoją długą szyję może zobaczyć lecące samoloty. A to szczęściara!

Ponieważ żyrafa śpi na stojąco, aby być czujną i w razie niebezpieczeństwa szybko uciec przed drapieżnikiem, na przykład przed lwem. Właśnie dlatego, że żyrafa śpi na stojąco nigdy nie wiadomo, kiedy śpi, a kiedy tylko myśli.

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierową żyrafę!

ZRÓB TO SAM.

Odc.2 surykatki

Oczy czarne jak węgielki,
Obserwują obszar wielki.
Na dwóch nóżkach chętnie stają,
Wiele sióstr i braci mają.



Surykatki to małe ssaki. Mieszkają w norkach wykopanych w piasku i skałach. Gdy wychodzą z nich rano to wystawiają pyszczki w stronę słońca, żeby się ogrzać. A potem myją się oblizując łapki i futerko.

Surykatki wciąż biegają i szukają pożywienia. Kiedy surykatki szukają jedzenia jedna z nich staje na straży. Wybiera sobie najwyższe miejsce i obserwuje okolicę. Nie przeszkadzajmy jej bo się na nas zdenerwuje!

Surykatki mieszkają pod ziemią. Mają tam wiele korytarzy i norek. To taki duży dom z małymi pokojami tylko zakopany w piasku.

Czy wiecie, że surykatki chodzą do szkoły? Naprawdę! Uczą się w niej polowania i budowania norek. Wszystkie małe surykatki zostają pod opieką nauczycielki, a ich rodzice idą szukać jedzenia.

Kiedy nauczą się już wszystkiego, mogą pomagać dorosłym w pracy. Ale najbardziej lubią bawić się w chowanego i wygrzewać swoje brzuszki na słońcu. Śmieszne z nich zwierzątka, prawda?!

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierową surokatkę!

ZRÓB TO SAM.

Odc.3 słoń

Przeogromny, szarobury,
Długonosy, twardoskóry.
Trąbą zbiera smakołyki,
Jabłka, liście i patyki.



Trąba słonia to jego nos zrośnięty z górna wargą. Służy mu do oddychania, wąchania i podawania jedzenia. Do picia również, chociaż słoń nie pije przez trąbę tylko nabiera wody i wlewa do pyska. No i oczywiście do trąbienia. Tru tu tu!

Słonie witają się ze sobą potrząsając trąbami, tak jak my podajemy sobie dłoń.

Słoń jest taki silny, że potrafi swoją trąbą wyrywać drzewa i przesuwać duże przeszkody, jakie stoją mu na drodze. Ale siłacz!

Ogromne uszy pomagają słoniom ochłodzić się w czasie upału. Im większy upał tym szybciej słonie machają uszami. A może przydałby się im kolorowy wiatraczek?!

Słonie to największe zwierzęta lądowe na świecie, pan słoń może ważyć tyle co 8 samochodów i dlatego musi bardzo dużo jeść. Najbardziej lubi gałęzie i liście oraz trawę. Słonie zrywają też z drzew owoce takie jak banany. Czasami mocnymi kłami, zdzieraj korę bo bardzo lubią obgryzać drzewa. Straszne z nich żarłoki !

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierowego słonia!

ZRÓB TO SAM.

Odc.4 pies

Umie warczeć, poszczekiwać,
Jednak woli podskakiwać.
Łapać kije, aportować,
Lub się w swojej budzie chować.



Psy można spotkać na całym świecie. Mieszkają w naszych domach, na podwórkach, pilnują zwierząt! Pomagają w pracy i bawią się z nami w domu. Są też psy terapeuci czyli tacy lekarze, którzy dzięki swojej łagodności i wielkiemu sercu pomagają dzieciom i dorosłym. Kochane psiaki!

Pies porusza ogonem, aby porozumiewać się i wysyłać nam sygnały. Kiedy pies macha podniesionym ogonem, to znak, że rozpoznał przyjaciół lub właściciela. Ale jeśli ogon jest nieruchomo wyprostowany ku górze to może oznaczać, że pies zaatakuje. Dobry pieseczek! Nie złość się…

Jeśli chcesz się przywitać z psem, pozwól mu podejść do siebie, stój spokojnie, najlepiej bokiem do psa i daj się powąchać. Ręce trzymaj przy sobie, no i napewno nie klep psa po głowie. Nie krzycz i nie pochylaj się gwałtownie nad zwierzęciem. Kiedy pies Cię polubi, zacznie merdać ogonem. I to będzie znak, że pokochał Cię ten psiak!

Zdrowe psy powinny mieć zawsze wilgotne nosy. Myślicie, że to jest niebezpieczne w czasie dużego mrozu? Czy nos może zamarznąć? Otóż, nie! Nos jest najbardziej ogrzewaną częścią psiego ciała. No i dzięki temu mokry nos psa nigdy nie zamarznie bo jego organizm ciągle go ogrzewa. Sprytny piesek!

Psy mają nawet do miliona razy bardziej wrażliwy węch niż ludzie. Dlatego pracują w policji. Pomagają w tropieniu śladów, odnajdywaniu zaginionych osób czy przedmiotów. Psy pomagają też ludziom niepełnosprawny wykonując za nich różne czynności. Są przewodnikami osób, które nie widzą, pomagają im poruszać się w domu i na ulicy. Bardzo mądre są te psiaki!

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierowego psa!

ZRÓB TO SAM.

Odc.5 błazenek

Wciąż go klaunem nazywają,
Chociaż wcale go nie znają.
Bo się w koralowcu chowa,
I nie mówi ani słowa.



To jest błazenek albo amfirion. Wszyscy znamy go z filmu o rybce Nemo. Bardzo lubi ciepłą, słoną wodę.

Błazenki mieszkają na rafach koralowych, blisko innych morskich stworzeń - ukwiałów. Dziwne te ukwiały, wyglądają jak rośliny, a nie jak stworzenia. Ukwiały mają parzące czułki, którymi polują na plankton czyli małe żyjątka morskie. Niesamowity jest ten morski świat!

Błazenki delikatnie dotykają czułków ukwiała. W ten sposób ukwiał myśli, że błazenek to jego przyjaciel i nie traktuje go jak wroga. Wygląda jakby się do niego przytulał, prawda?

Jest jeszcze jeden powód, dla którego błazenki lubią ukwiały. Mogą się w nich schować i żadna duża ryba ich nie zaatakuje bo się poparzy. Fajnie mieć taki bezpieczny domek!

Ten błazenek jest duży, ale gdy się urodził był bardzo maleńki. Mama błazenka składa bardzo bardzo dużo małych jajeczek, zwanych ikrą. Gdy urodzą się rybki wcale nie przypominają mamy i taty. Dopiero jak urosną stają się takie kolorowe. Niesamowite!

A wiecie jak się inaczej mówi na błazenki? "Ryby klauny" ! No tak! Są tak kolorowe jak klauni z cyrku i wszędzie można je wypatrzeć. Mają łuski w kolorze pomarańczowym i trzy białe pasy. Zdarzają się też błazenki żółte oraz takie, które mają jeden albo dwa paski. Przyjrzyjcie się dobrze. Dobrze go widać naszego błazenka nawet jak się schowa w ukwiałach.

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierowego błazenka!

ZRÓB TO SAM.

Odc.6 gibony

Fiku-miku, hopsaj-dana,
To jest małpka roześmiana.
Która z tego właśnie słynie,
Że wciąż huśta się na linie.



Gibony to najmniejsze małpy człekokształtne. Są dosyć smukłe, nie mają ogona, ale mają bardzo długie kończyny przednie. Z ich pomocą zręcznie przeskakują z jednego drzewa na drugie. Widziecie jak szybko to robią!

Gibony poruszają się wśród gałęzi drzew z dużą łatwością. Jak już wiecie przednie kończyny gibona są bardzo długie. Wyobraźcie sobie, że są dwa razy dłuższe od tylnich. Długie, zgięte palce pozwalają im huśtać się na gałęziach. Bujając się na długich ramionach, jedną ręką łapią odległą gałąź, potem drugą ręką kolejną gałąź i tak huśtając gibony poruszają się po drzewie. Buju, buj! Zwinne małpki!

Gibony większość czasu spędzają na drzewach, schodząc rzadko, jedynie w poszukiwaniu wody. Poruszają się na dwóch łapach a ręce maja uniesione do góry by nie stracić równowagi i się nie przewrócić. Żeby się napić zlizują wodę deszczową z kory i liści. Żywią się przede wszystkim owocami, liśćmi i zielonymi pędami roślin. Bardzo lubią młode pączki i kwiatki Mniam!

Gibony są wierne w uczuciach. Wiążą się w pary na całe życie. Dzieci pozostają z rodzicami do piątego, a nawet siódmego roku życia. Później muszą odejść na swoje terytorium i założyć własną rodzinę. I znowu rodzą się małe gibonki. Takie słodziaki!

By uniknąć konfliktów towarzyskich, małpy śpiewem ogłaszają prawo do swojego terytorium. Ich głos niesie się na wiele kilometrów. Śpiew zaczyna samiec, za chwilę dołącza do niego samica i gibony dają występ w duecie. Czasami tworzą trio z najstarszym dzieckiem.

Futro gibonów może byc czarne, płowe, szare i oczywiście w różnych odcieniach brąz. Gibony czubate zmieniają ubarwienie w ciagu życia, przychodza na świat płowe, po roku robia sie czarne, a w wieku 7 lat samice z powrotem stają sie piaskowożółte, chłopaki zaś do końca życia są czarne.

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierowego gibona!

ZRÓB TO SAM.

Odc.7 żółw

Nigdy z nikim się nie ściga,
Bo na plecach pancerz dźwiga.
Gdy się dzieje coś strasznego,
Szybko chowa się do niego



Żółwie możemy żyją na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy bo tam jest dla żółwi za zimno. Żółwie można spotkać na lądzie, w wodach słodkich i w morzach. W Polsce żyje na wolności tylko jeden gatunek żółwia - jest to żółw błotny. Mieszka w małych jeziorkach, często bardzo zarośniętych, dlatego trudno go zobaczyć.

Żółwie to gady. Nie mają takich uczuć jak psy czy koty i dlatego nie przywiązują się do właścicieli. Te pływające w wodzie mają też bardzo ostre paznokcie, dlatego nie są najlepszymi przyjaciółmi do zabawy. I nie można ich głaskać.

Ponieważ żółwie wspinają się po kamieniach w poszukiwaniu jedzenia często przewracają się do góry nogami. Jednak potrafią sobie poradzić z tą niewygodną pozycją. Odpychając się nogami i głową przekręcają się na bok. W ten sposób stają na nogi i maszerują dalej.

Żółwie, które możemy hodować w domu są spokojne i leniwe. Jeśli myślicie, że takiego małego żółwika można nauczyć jakichś sztuczek to się mylicie. Żółwie większość życia przesypiają, pozostały czas jedzą. Do tego żyją baaardzo długo. Dlatego nie jest to zwierzak dla każdego bo może nam się znudzić i trzeba będzie go oddać. Dziwne stworzenie z tego żółwia!

Najczęściej hodujemy w domu żółwia czerwonolicego. Niestety, kiedy trafia do naszego akwarium jest bardzo malutki, ale baaardzo szybko rośnie. Trzeba mu kupować nowe, duże akwarium, dawać więcej jedzenia i uważać na palce. Ten żółw mieszka w wodzie, ale potrafi tak wyciągnąć szyję, że może

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierowego żółwia!

ZRÓB TO SAM.

Odc.8 konik morski

Jest podobny do konika,
Jednak pływa a nie bryka.
W morskiej trawie się ukrywa,
I na rafie czasem bywa



Konik morski jest małą rybką, której głowa wyglądem przypomina głowę małego konia. Ma zwinięty ogon, duże oczy a jego ciało pokrywają chrzęstne płytki. Taki konik w pancerzu. Wio koniku!

Koniki morskie pływają bardzo powoli, delikatnie poruszając całym ciałem. Koniki potrafią tak przyczepić się ogonem do liści i łodyg wodorostów, że nie są porywane przez silne prądy morskie. To dobrze bo mieszkają w ciepłym morzu, gdzie woda wciąż się rusza. A to spryciarze!

Czy wiecie, że koniki mogą się ukryć przed drapieżnikami? Naprawdę! Zmieniają ubarwienie swojego ciała tak, aby stać się niewidocznym wśród wodorostów. W ten sposób duża ryba myśli, że konik to roślina i odpływa. Taki mały, a jak sobie radzi! Brawo koniku!

Wyobraźcie sobie, że konik morski to jedyny gatunek, w którym to samiec opiekuje się ikrą. Tata konik ma na swoim brzuchu specjalną kieszeń, z waną torbą lęgową, do której mama konik składa jajeczka. Po kilku tygodniach pojawi się bardzo dużo małych koników. To niesamowite!

Przyjrzyjcie się jak pływają koniki. Do poruszania używają płetwy grzbietowej. A taką dziwną, wyprostowaną pozycję pomagają mu utrzymać dwie małe płetwy brzuchowe. Widzicie je? Są prawie przezroczyste, ale bardzo szybko się poruszają. Gdyby konik przestał nimi ruszać to by się pewnie przewrócił. Ale czy można się przewrócić w wodzie? Chyba nie!

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierowego konika morskiego!

ZRÓB TO SAM.

Odc.9 owca

Choć jak chmurka jest puchata,
zwykle biega a nie lata.
Gdy ostrzygą jej futerko,
To wygląda jak chucherko.



Owce pasą się na hali czyli na łące w górach. Całe stado spaceruje sobie powolutku skubiąc trawę, którą bardzo owce lubią jeść. Wesoła z nich gromadka!

Owce mają bardzo ciepłe futro, które rośnie i rośnie. A kiedy już mają go bardzo dużo trzeba je ostrzyc. Z owczej wełny, czyli z runa robi się ciepłe swetry, skarpetki i koce. Milusie poduszeczki z tych owieczek!

Czy wiecie jak się nazywa taka mała owieczka? Mała owieczka to jagnię. Jej tata to baran, a mama to oczywiście owca. Wszyscy pasą się razem na pastwisku, małe jagnię wesoło bryka z innymi owieczkami.

Zobaczcie jak dużo jest tych owiec. Wyobraźcie sobie, że owce potrafią rozpoznawać "twarze" innych owiec. A to znaczy, że się dobrze znają.

Czy wiecie jak się mówi na owcę? Żywa kosiarka! To dlatego, że owce uwielbiają jeść trawę i zioła. Cały dzień pasą się ścinając rośliny jak kosiarka. A jak się tak najedzą to dają dużo pysznego mleka, z którego robi się sery. Taki ser z mleka owczego to oscypek. Pyszności!

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierową owcę!

ZRÓB TO SAM.

Odc.10 kot

Mruczy, łasi się, przytula,
Jest jak ciepła, miękka kula.
Chętnie bawi się i psoci,
Rozplątuje wełnę cioci.



Koty spotykamy na całym świecie. Niektóre mieszkają z ludźmi w ich domach. Jest też wiele małych i dużych kotów, które żyją na wolności. Z pewnością wiecie, że lew to też jest kot tylko dziki. I straszny! Łał!

Czy obserwowaliście kiedyś polującego kota? Gdy w pokoju lata mucha, a mruczek śledzi ją w napięciu wysuwa do przodu wąsy i brwi. To właśnie wąsy, brwi i włosy na poduszeczkach łapek są najwrażliwsze u kotów. To są takie kocie antenki.

Czy słyszeliście o tym, że koty nie mają problemów w poruszaniu się po ciemku? To dlatego, że kocie oczy doskonale widzą nawet bez światła. Koty widzą aż sześć razy lepiej niż ludzie. Rozpoznają różne kształty i w ten sposób na nie nie wpadają . I to bez okularów!

Koty mimo tego, że nie posługują się ludzkim głosem, lubią z nami rozmawiać. Każdy może zrozumieć koty tylko musi choć trochę poznać ich tajemniczy język. Posłuchajcie! Miauczą, mruczą, a nawet warczą! Kiedy kot czuje się zagrożony, wystraszony lub zły głośno parska i prycha. Uwaga! Takie prychanie to znak, że kot może zaatakować! Co Ci jest kotku?

Koty polują nocą, a w dzień śpią. Wyobraźcie sobie, że mogą tak spać do 15 godzin dziennie czyli właściwie cały dzień. Są jednymi z największych śpiochów wśród ssaków. A jak się wyśpią w dzień to nocą rozrabiają. Najlepiej wtedy, gdy inni śpią. Niegrzeczne koteczki!

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierowego kota !

Premierowy odcinek o kotach na antenie MiniMini+ już 9 września! Wkrótce potem materiały na naszej stronie! Zaglądaj do nas często.

ZRÓB TO SAM.

Odc.11 lemur

Zwierzak ten ma ogon w paski,
Czarno-białe wygibaski.
Szare plecki, biały brzuszek
Noska czarny zaś koniuszek.



Lemury to ssaki, mieszkające na małej wyspie Madagaskar. Przypominają skrzyżowanie małpy, wiewiórki, kota i psa. Ich cechy charakterystyczne to: długi ogon, ostro zakończony pyszczek, krótkie uszy i wielkie oczy. Tak wielkie, że wygląda jakby się czegoś bał. A może poprostu uważnie się nam przygląda!

Najbardziej znanym lemurem jest lemur Katta. Ma długi ogon w kolorach czarnym i białym. Te śmieszne zwierzaki mają szare lub lekko różowo-brązowe plecy, a brzuch biały. Pysk lemura także jest biały z trójkątnymi plamkami wokół nosa i oczu. Strasznie śmieszny jest pan lemur, prawda?

Lemury porozumiewają się za pomocą różnych dźwięków niektóre przypominają odgłosy wielorybów i policyjną syrenę, niektóre wydają straszny śmiech. Słyszycie ten dźwięk? Towłaśnie rozmawiające lemury. Ale krzyczą!

Lemury Katta większość czasu spędzają na drzewach. Na drzewach jest bezpiecznie, no i mają tam pełno jedzenia. Żywią się liśćmi, kwiatami i owadami. Ale najbardziej lubią jeść owoce. Mniam! Owoce są pyszne i zdrowe!

Popatrzcie ogon tego lemura. Jest taki gęsty i puszysty, jak całe futerko. Gdy siedzą na drzewie dają sobie znać właśnie ogonem, gdzie się schowali. A do tego ogon jest duuużo dłuższy niż brzuch i głowa. Ogony są lemurom potrzebne do sprawnego poruszania się po drzewach, do zwisania z nich. No i dzięki ogonowi nie spadają z drzew podczas jedzenia, do którego używają dwóch rąk. Fajnie mieć taki ogon!

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierowego lemura!

Premierowy odcinek o lemurach na antenie MiniMini+ już 16 września! Wkrótce potem materiały na naszej stronie! Zaglądaj do nas często.

ZRÓB TO SAM.

Odc.12 papuga

Kolorowa, piękno-pióra,
Gadatliwa jej natura.
Silnym dziobem dla uciechy,
Rozłupuje w mig orzechy.



Papugi to jaskrawo ubarwione ptaki tropikalne. Mają mocne dzioby do rozgryzania owoców i twardych orzechów. Papugi mają palce, dzięki którym zręcznie wpinają się po drzewach, używając dzioba jako trzeciej nogi!

Ptaki pierzą się czyli wymieniają pióra raz do roku. Muszą jednak wciąż pielęgnować upierzenie, tak żeby było czyste i zdatne do lotu. Papugi często się kąpią w wodzie, a niektóre pozbywają się brudu podczas kąpieli w piasku. Po takiej kąpieli układają i wygładzją dziobem piórka. Kolorowe czyścioszki, prawda?!

W naturze papugi żyją w lasach, wśród liści drzew. Ptak, który zamieszkał w klatce, w domu, zachowuje się tak jak na wolności. Rano i wieczorem krzyczy głośno. Czy wiecie, że kiedy papugi jedzą rozłupują orzechy, nasiona i ziarna rozsypując je na wszystkie strony. Straszne rozrabiaki z tych papug!

Papugi to mądre, ciekawe i przyjacielskie ptaki. Mogą nauczyć się naśladować ludzką mowę. Papugę można nauczyć różnych wyrazy. Ptaki te również chętnie naśladują wszystkie dźwięki. Są też papugi, które przez całe życie nie odezwą się ani słowem. Może poprostu nie lubią gadać bez powodu?!

Kakadu żółtolica często mieszka w naszych domach. W odróżnieniu od innych papug ma na głowie żółty czub z cienkich piór. Gdy kakadu jest zdenerwowana lub zainteresowana jej czub rozkłada się w piękny wachlarz. A gdy odpoczywa jest położony na głowie. Tak jak większość papug kakadu jest bardzo ciekawska. Możę dlatego wszystko wokoło obserwuje i bardzo szybko zapamiętuje różne dźwięki. Potrafi nawet udawać szczekanie psa!

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierową papugę!

Premierowy odcinek o papugach na antenie MiniMini+ już 23 września! Wkrótce potem materiały na naszej stronie! Zaglądaj do nas często.

ZRÓB TO SAM.

Odc.13 koń

Nakrapiany, siwy, gniady,

Doskonały na parady.

Świetnie skacze, galopuje.

Drepcze, bryka i kłusuje.

Dla koni i kuców największą przyjemnością jest przebywanie na otwartej przestrzeni, na łące, pastwisku. Przede wszystkim dlatego, że konie to zwierzęta bardzo towarzyskie. Nie lubią samotności, lubią biegać z innymi końmi, bawić się, odpoczywać i skubać trawę.

Na koniu można galopować, jeździć na spacery, skakać przez przeszkody, można go użyć jako siły pociągowej czyli do ciągnięcia drewna albo wózu. Wszystko zależy od ich rasy. Niektóre konie potrafią robić wszystkie te czynności.

Czy wiecie, że konie mówią do nas, choć nie używają słów. Jego mowa to rżenie, a każdy dźwięk i ruch ciała znaczy coś innego. Kiedy koń rżą głośno i długo to oznacza niepokój. A jeśli jest zadowolony, rży radośnie. Uważajcie, kiedy koń wyciąga szyję, wysuwa głowę do przodu i kładzie uszy. No i pokazuje zęby. Machając szybko ogonem w prawo i w lewo daje znak, że jest zdenerwowany i lepiej się do niego nie zbliżać. Widzicie! Można zrozumieć mowę konia tylko trzeba go lepiej poznać!

Konie mieszkają w stajniach. To taki duży dom podzielony na kilka części. W jednej są boksy czyli małe pomieszczenia dla każdego konia. Na każdym boksie jest tabliczka z imieniem mieszkającego w nim konia. W innej części przechowuje się wszystko, co jest potrzebne do ich pielęgnacji. Korytarz jest szeroki, tak, żeby zwierzęta mogły swobodnie przechodzić, a ich opiekunowie mogli o nie zadbać. Bo konie nie lubią być brudne. Zresztą nikt nie lubi być brudaskiem, prawda?!

Dorosłe konie śpią niewiele i robią to w dziwnych pozycjach. Podobnie jak inne duże ssaki śpią tak, żeby w razie potrzeby być gotowym do ucieczki. Konie nie potrzebują kłaść się na trawie albo słomie, żeby sobie pospać. Częściej robią to na stojąco. Tylko młode konie czyli źrebaki śpią na leżąco koło mamy, która ich pilnuje. A jak można poznać, że taki stojący koń śpi? Ma wtedy spuszczoną głowę i przymknięte oczy. Jedna noga jest lekko ugięta, a ciężar ciała opiera się na trzech pozostałych nogach. Dziwna pozycja do spania, prawda?!

Spróbuj własnoręcznie wykonać papierowego konia!

Premierowy odcinek o konikach na antenie MiniMini+ już 30 września! Wkrótce potem materiały na naszej stronie! Zaglądaj do nas często.

ZRÓB TO SAM.