Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

MINIMINI+ POKAŻE BAJKOWE TELEDYSKI PRZYGOTOWANE PRZEZ DZIECI NIESŁYSZĄCE I NIEWIDOME Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

2015-12-22
 
W Święta MiniMini+, kanał platformy nc+ skierowany do najmłodszych widzów, spełni marzenia dzieci z dysfunkcją słuchu i wzroku. Stacja pokaże zrobione przez nich bajkowe teledyski. Tematem przewodnim animacji są Rupaki, bajkowe postaci wymyślone przez Danutę Wawiłow, autorkę książek dla dzieci. Produkcja została zrealizowana w ramach akcji społecznej „Warsztaty Wyobraźni – Bajka bez Barier” organizowanej przez Fundację Katarynka.

Animacje, której bohaterami są Rupaki, sympatyczne stwory żyjące w dziecięcej wyobraźni, będą emitowane w MiniMini+ od 26 grudnia. Tego dnia mali widzowie kanału będą mogli zobaczyć premierowo bajkę o godz. 8:15 i 14:55.

W ramach akcji „Warsztaty Wyobraźni – Bajka bez Barier” przez cały rok blisko pięćdziesięcioro dzieci niesłyszących i niewidomych pracowało nad projektem bajkowych teledysków dla MiniMini+. Pomagali im artyści z Wrocławia m.in. Maciej Kurowicki z zespołu Hurt, hiphopowy producent Magiera, artyści Tomasz Broda, Magdalena Grobelna-Jackowiak i Marcin Skoczek oraz wrocławscy lalkarze, animatorzy kultury i filmowcy.

Uczestnicy warsztatów spotykali się raz w tygodniu i pracowali na przekór zmysłom – niesłyszący nad muzyką, a niewidomi nad obrazem, a same bajkowe postaci powstały z materiałów do recyklingu – opowiada Justyna Mańkowska z Fundacji Katarynka, organizującej projekt.

Inicjatywa, której ostatnim etapem jest emisja bajki w telewizji MiniMini+, ma na celu pokazanie, że pomimo dysfunkcji wzroku i słuchu można tworzyć obrazy wizualne i muzykę. W trakcie zajęć niewidome i słabowidzące dzieci stworzyły scenografię oraz bohaterów bajki, a dzieci niesłyszące przygotowały ścieżkę muzyczną oraz efekty dźwiękowe.

Teledyski przygotowane przez dzieci miały swoją premierę we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty. Dzieci nagrały też płytę „Bajka bez barier”. Animacje zostały nagrane w Centrum Technologii Audiowizualnych, które jest partnerem projektu.

MiniMini+ walczy z wykluczeniem cyfrowym dzieci z dysfunkcją słuchu i wzroku emitując bajki i programy edukacyjne z tłumaczeniem migowym i audiodeskrypcją. W 2015 roku stacja pokazała prawie 800 godzin programów dla dzieci niewidomych i niesłyszących, co stanowi blisko 14% rocznego czasu nadawania.