Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Dziecko offline – co robić z przedszkolakiem, uczniem i nastolatkiem w czasie przerw od grania na komputerze?

Istnieje przekonanie, że wartościowe zabawy rodziców z dziećmi to tylko te, o funkcji edukacyjnej. Tymczasem rozwijające aktywności to także wspólne spacery, uprawienie sportów, a nawet gotowanie i sprzątanie.

Czy gry komputerowe są szkodliwe dla dzieci?

Według obowiązujących od 2011 roku wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) dzieci do 2. roku życia nie powinny w ogóle korzystać z komputerów i tabletów, limit zalecany dla przedszkolaków i uczniów zerówki to zaledwie 20 minut dziennie. W październiku 2015 naukowcy z AAP opublikowali jednak artykuł, w którym przyznają, że ustalone 4 lata wcześniej rekomendacje nie przystają do obecnej rzeczywistości. Jak piszą, obecnie technologia stała się nieodłączną częścią codziennego życia. Niemożliwe jest całkowite odseparowanie dzieci od ekranów komputerów, telewizorów i tabletów - media są bowiem zintegrowane z całym współczesnym światem. Tym samym wzrasta rola rodziców, którzy powinni mądrze kontrolować czas, jaki maluch spędza przed monitorem. Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa i prawidłowego zachowania w sieci. Z drugiej strony, ważne jest, aby zachować balans pomiędzy czasem spędzanym online i offline - do prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują również tradycyjnych zabaw.

Zabawy dla przedszkolaków

Wielu rodziców nie wie, czym zastąpić maluchom czas spędzany przed ekranem komputera. Najlepszą odpowiedzią są kreatywne zabawy, które nie tylko umilą dziecku czas, ale też rozwiną jego talenty i umiejętności. Do najciekawszych propozycji można między innymi zaliczyć:

  • wspólne przygotowanie laurki dla dziadków, kartki urodzinowej dla kolegi lub kolorowanki do powieszenia w pokoju
 

gotowe szablony są dostępne do pobrania na stronie internetowej MiniMini+

 
  • zabawy edukacyjne w wersji papierowej
 
  • zaprojektowanie domku do zabaw z kartonów po sprzęcie AGD - wystarczy wyciąć okna i drzwi, a następnie ozdobić pudełko
  • wspólne słuchanie audiobooków
  • zorganizowanie pokazu mody, w którym rolę modeli odgrywają lalki i misie, a kreacje są stworzone ze skarpetek i starych ubrań
  • wyścigi samochodzikami po torze przechodzącym przez cały dom
  • muzykowanie na instrumentach zrobionych z przedmiotów codziennego użytku (garnków, kubków, łyżek)
  • tworzenie biżuterii z makaronu, płatków śniadaniowych

 

Zobacz inne gry dla przedszkolaków

 

Sposoby na mądre spędzanie czasu z uczniem

Dzieci, które chodzą już do szkoły powinny spędzać wolny czas nie tylko na zabawie. Jest to dobry czas na wprowadzenie gier typowo edukacyjnych, na przykład językowych.

 

Oprócz nauki i odrabiania prac domowych uczeń może dostać także pierwsze obowiązki w domu. Na początek wystarczy sprzątanie swojego biurka, porządkowanie biblioteczki i pomoc przy drobnych pracach w domu. Warto angażować dzieci do wykonywania obowiązków razem z rodzicami i rodzeństwem - wówczas wspólne gotowanie, pieczenie czy sprzątanie staje się również wspaniałą zabawą. Rodzice mogą wprowadzać elementy rywalizacji: kto pierwszy zapełni wiaderko klockami, kto przygotuje najsmaczniejszego naleśnika czy kto najładniej pościeli łóżko. Dzieci lubią też bawić się w naśladowanie dorosłych, co można wykorzystać w wykonywaniu domowych obowiązków, na przykład przy składaniu ubrań. Zadaniem malucha może być złożenie podkoszulek w identyczny sposób, jak robili to mama i tata. Kolejne wyzwania to kolorystyczne posegregowanie zawartości szafy i dopasowanie skarpetek w pary.

Czy nastolatek jest za duży na zabawy?

Wielu rodziców nie wie, jak spędzać czas ze starszymi dziećmi. Trudno oczekiwać, żeby nastolatkowie byli skorzy do zabaw czy czytania książek z rodzicami. Można im za to zaproponować inne formy wspólnego spędzania czasu, takie jak na przykład fotografowanie przyrody, uprawianie sportu czy krótkie wycieczki. Ciekawą propozycją dla młodzieży są również gry planszowe. Dwunasto- i trzynastolatkom z pewnością przypadną do gustu gry przygodowe, dedukcyjne i sprawnościowe. Starsze dzieci mogą spróbować swoich sił w grach planszowych typu RPG (role play games), czyli w rozbudowanych grach fabularnych. Duża część z nich jest w języku angielskim, dzięki czemu nastolatek może dodatkowo wzbogacić swoje słownictwo. Wiele osób w wieku nastoletnim ma już określone zainteresowania, na które z radością poświęci swój wolny czas. Rodzice powinni wspierać te pasje, nawet jeśli ich nie podzielają. Jest to dobra okazja do wspólnych spotkań i zacieśniania więzi z nastolatkiem.