Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Gry komputerowe dla przedszkolaka

W sklepach coraz więcej miejsca zajmują półki z grami komputerowymi. Znaczna część to programy dla najmłodszych - przedszkolaków, a nawet dwulatków! Czy zabawa przed komputerem w tak młodym wieku może być bezpieczna i rozwijająca?

Okazuje się, że tak. Wiele gier dla najmłodszych dzieci ma charakter edukacyjny. Ich zadaniem jest łączenie nauki i zabawy. Coraz więcej specjalistów jest zdania, że takie połączenie świetnie wpływa na rozwój dziecka. Edukacyjne programy komputerowe są polecane przez pedagogów i nauczycieli jako nowoczesne pomoce edukacyjne.

Programy pomagające w nauce

Pierwszym rodzajem edukacyjnych produktów multimedialnych są gry treścią odpowiadające programowi nauczania na różnych etapach edukacji wczesnoszkolnej i szkolnej. Zazwyczaj ćwiczą umiejętności, jakie dziecko zdobywa na danym etapie kształcenia. Często mają rekomendację Ministerstwa Edukacji lub Polskiego Towarzystwo Dysleksji. Przykładem takich gier są np. programy z serii Adibu czy Królik Bystrzak. W grze Królik Bystrzak: Zerówka maluch w przyjemny sposób ćwiczy umiejętności, które poznaje w zerówce: znajomość figur geometrycznych, literek i cyferek. To świetna propozycja na ugruntowanie bądź uzupełnienie wiedzy z danego etapu kształcenia.

Gry edukacyjne dla najmłodszych

W interaktywnej zabawie przed komputerem mogą uczestniczyć już dwulatki! Nowoczesne programy edukacyjne dla najmłodszych dzieci zaprojektowane są w ten sposób, aby treść programu była idealnie dopasowana do wieku gracza - inne zagadnienia przecież powinien poznawać sześciolatek, a inne trzylatek. W grach edukacyjnych dla dzieci często mamy podział na kilka poziomów trudności. Dzięki temu również dwulatki mogą korzystać z interaktywnej zabawy - grając samą spacją, jak na przykład w serii gier edukacyjnych dla najmłodszych Mały Adibu.

Gry edukacyjne dla maluchów ćwiczą pamięć i koncentrację, rozpoznawanie kolorów i kształtów, rozwijają orientację przestrzenną, a także promują pozytywne wartości, jak przyjaźń, pomaganie innym. Często przewodnikiem po programie jest ulubiony bohater dzieci, np. Kubuś Puchatek, Nemo czy Franklin, dzięki czemu taka gra to wielka frajda. Poprzez połączenie nauki i zabawy maluchy się nie nudzą i z chęcią uczą się nowych rzeczy.

Gry tematyczne

Na rynku dostępnych jest też mnóstwo propozycji edukacyjnych, mających na celu zainteresowanie dziecka jakimś tematem oraz rozwinięcie wiedzy z tej dziedziny - oczywiście w ciekawy i przystępny sposób. Maluchy mogą wybierać między grami m.in. z zakresu matematyki i logiki (Matmoludki), przyrody (Adibu: Odkrywam tajemnice przyrody), geografii (Królik Bystrzak: W podróż dookoła świata), budowy człowieka (Adibu: Poznaję tajemnice ludzkiego ciała) czy ekologii (Różowa Pantera ratuje dzikie zwierzęta). Takie programy dostępne są już dla dzieci od czterech lat!

Szlifujemy język

Maluchy przy komputerze mogą się też uczyć języków obcych - w prosty i przystępny sposób. Multimedialne programy do nauki języka obcego mają przewagę nad typowymi kursami książkowymi, bo ćwiczą wszystkie aspekty nauki języka - rozumienie, czytanie, mówienie, pisanie. Często zawierają słowniczki obrazkowe - dziecko wtedy łatwiej zapamiętuje nowe słowa. Wśród programów językowych dostępnych na rynku dominuje język angielski (np. gry z serii Adibu, Królik Bystrzak, Disney Edukacja). Także w takie gry mogą grać już czterolatki.

Inne gry

Poza propozycjami edukacyjnymi na rynku istnieje szereg gier mających na celu po prostu świetną zabawę. Jeśli chcemy taką kupić dziecku, warto kierować się kilkoma kryteriami.

Przede wszystkim pamiętajmy, aby produkt był dostosowany do wieku malucha. Odpowiedni przedział wiekowy zagwarantuje, że gra będzie dla dziecka bezpieczna, a także nie za trudna ani nie za łatwa. Większość programów ma na opakowaniu zamieszczoną informację o zalecanym wieku gracza - zwykle znajduje się ona w górnym rogu pudełka. W orientacji pomagają t eż ikonki PEGI, które pokazują, czy gra nie zawiera niepożądanych treści.

Kolejnym istotnym kryterium jest tematyka gier. Zanim zdecydujemy się na którąś, warto się zastanowić, jakie zainteresowania ma nasze dziecko. Sporą podpowiedzią może być to, że maluch interesuje się zwierzętami, kosmosem, ekologią czy modą. Dobrze też wiedzieć, czy dziecko woli gry przygodowe, zręcznościowe czy logiczne.

Jeśli już mniej więcej wiemy, jaki rodzaj gier jest odpowiedni dla naszego malucha, a nadal nie możemy się zdecydować na konkretny tytuł, można wybrać grę z ulubionym bohaterem dziecka. W sklepach znajdziemy szereg gier z postaciami z dobranocek, filmów i książek, np. z Kubusiem Puchatkiem, Wall-e'm, Muminkami czy Franklinem.

Nie kupuj maluchom gier przeznaczonych dla dorosłych! W orientacji pomoże ci naklejka Dzieciom kupuj gry dla dzieci!, którą znajdziesz na pudełkach wybranych gier. Taki znaczek wskazuje, że jest to gwarancja dobrej, bezpiecznej rozrywki dla najmłodszych