Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Idealna gra dla dziecka

Każdy rodzic chce, aby czas spędzony przez jego dziecko przy komputerze był dobrze wykorzystany, a multimedialna zabawa - mądra i bezpieczna. Warto dopilnować, aby wybór gry nie był przypadkowy.

Kupienie idealnej gry dla dziecka może okazać się niełatwe. Dlatego podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę, aby wybrana przez nas gra okazała się dla niego świetnym prezentem.

Wiek

Odpowiedni przedział wiekowy gwarantuje, że gra będzie dla dziecka bezpieczna, a także nie za trudna ani nie za łatwa. Najpoważniejszym błędem jest ignorowanie tego kryterium i pozwalanie na to, by dziecko grało w gry dla dorosłych, które mogą zawierać elementy przemocy i wulgarnego języka, a także uzależniać. W orientacji pomagają tu ikonki PEGI, które nie tyle wskazują minimalny wiek gracza, ile pokazują, czy gra nie zawiera treści niepożądanych. O PEGI szerzej piszemy w następnym artykule.

Większość gier ma na opakowaniu zamieszczoną informację o zalecanym wieku gracza, zwykle znajduje się ona w górnym rogu pudełka.

Dla dziewczynki czy chłopca

Gry komputerowe dla dzieci często są mocno zorientowane na płeć. Istnieje szereg gier przeznaczonych dla dziewczynek, jak seria Barbie czy Bratz, oraz gier typowych dla chłopców: Lego Batman, Bob Budowniczy. Rozróżnienie ich nie powinno sprawić kłopotu.

Zainteresowania

Kolejnym istotnym kryterium jest tematyka gier. Zanim zdecydujemy się na którąś, warto się zastanowić, jakie zainteresowania ma nasze dziecko. Ponieważ na rynku jest wiele tematycznych gier dla dzieci, dużą podpowiedzią może być to, że maluch interesuje się zwierzętami, kosmosem, ekologią czy modą. Dobrze też wiedzieć, czy dziecko woli gry przygodowe, zręcznościowe czy logiczne. A może lubi się uczyć i warto mu kupić grę edukacyjną? Informacje na ten temat zazwyczaj są zawarte w opisach i screenach na opakowaniu.

Ulubieni bohaterowie

Jeśli już mniej więcej wiemy, jaki rodzaj gier jest odpowiedni dla naszego malucha, a nadal nie możemy się zdecydować na konkretny tytuł, można wybrać grę z ulubionym bohaterem dziecka. W sklepach znajdziemy szereg gier z postaciami z dobranocek, filmów i książek, np. z Kubusiem Puchatkiem, Wall-e'm, Muminkami czy Franklinem.

Dubbing i napisy

Warto sprawdzić, czy kupowana gra jest w polskiej wersji językowej, czy w oryginalnej, z napisami. Programy z oznaczeniem PL - POLSKA WERSJA JĘZYKOWA są w pełni zdubbingowane. W grach przeznaczonych dla trochę starszych dzieci (od 12 lat) mogą pojawiać się napisy. Informuje o tym ikona PL - POLSKA WERSJA KINOWA.

Parametry techniczne

Na koniec dobrze jest zerknąć na informacje o parametrach technicznych gry, czyli sprawdzić, czy program będzie działał na naszym komputerze. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej nowoczesnych gier, z piękną grafiką, które wymagają nowego procesora i zaawansowanej karty graficznej. Warto przed ich zakupem sprawdzić, czy nasz komputer spełnia minimalne wymagania gry, aby w domu się nie rozczarować.