Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Kącik komputerowy

Kiedy twoje dziecko jest już na tyle duże, że może samodzielnie korzystać z komputera, zadbaj o to, by miało wygodny i bezpieczny kącik komputerowy.

Radzi dr Tomasz Tokarski z Zakładu Ergonomii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB).

Zabawa przed komputerem będzie przyjemnością, a nie zagrożeniem dla zdrowia malucha, jeśli nauczysz się przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak urządzić zdrowy kącik komputerowy dla małego gracza? To naprawdę bardzo proste.

Proste plecy

Najpierw zadbaj o proste plecy dziecka, czyli. kup dobre krzesło. Musi ono zapewniać prawidłową postawę dziecka - dawać możliwość regulowania wysokości siedzenia (klawiatura leżąca na biurku powinna znajdować się na wysokości łokci) i regulowania oparcia. Spójrz na obrazek

Przedramiona dziecka powinny być oparte o blat biurka lub podłokietniki, a kąt w stawie łokciowym powinien wynosić 90- stopni 

Dziecko powinno siedzieć w pozycji wyprostowanej

Dobrze, aby krzesło obrotowe miało opcję regulowania wysokości siedzenia

Jeśli po właściwym ustawieniu wysokości siedzenia okaże się, że dziecko nie dosięga stopami podłogi, należy zastosować podnóżek

Monitor i klawiatura powinny znajdować się na wprost głowy dziecka korzystającego z komputera, a monitor 3- być ustawiony bokiem do okna.

Jednostka centralna powinna stać pod biurkiem, nigdy bezpośrednio pod monitorem

wszystkie wymiary w cm 

Zadbaj o wzrok

A jak prawidłowo ustawić monitor? Najważniejsze, żeby górna krawędź monitora znajdowała się na linii wzroku dziecka - nie może ono zadzierać głowy. Ważne jest również, aby na ekranie nie odbijało się światło. Ten efekt uzyskamy, stawiając monitor bokiem, w odległości około metra od okna. 

Bezpieczne korzystanie z monitora to przede wszystkim dobre ustawienie parametrów tego urządzenia. Monitor nie będzie negatywnie wpływał na wzrok dziecka, jeśli wyświetlany obraz będzie wyraźny, czytelny i równomiernie oświetlony. 

W monitorach kineskopowych należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej częstotliwości odświeżania ekranu, która nie powinna być mniejsza niż 85 Hz. W monitorach LCD zalecane jest stosowanie jedynie rozdzielczości charakterystycznej dla danego monitora np. 1280x1024. Tu radzę zapoznać się z instrukcją, aby sprawdzić najlepsze ustawienia dla danego typu monitora.

Epilepsja

Niektóre osoby są wrażliwe na działanie migoczącego światła lub pewnych jego naturalnych kombinacji. W przypadku takiej przypadłości oglądanie telewizji i użytkowanie gier komputerowych może spowodować atak epilepsji lub utratę przytomności. Ostrzeżenie takie znajduje się w instrukcji każdej gry komputerowej. Warto zapoznać się z jego treścią, aby uniknąć zagrożenia.

Ogólne środki ostrożności, które pozwolą zminimalizować negatywne działanie migoczącego światła u dzieci wrażliwych:

- nie pozwalaj dziecku siadać do komputera, gdy jest bardzo zmęczone,
- upewnij się, że pokój, w którym przebywa dziecko, jest dobrze oświetlony,
- dziecko nie powinno spędzać przed komputerem więcej niż godzinę dziennie.