Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online

Wydarzenia

 

Festiwal lalek zawita do Łodzi - 24 - 30 września

Lalki filmowe i teatralne będą głównymi bohaterami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART, którego druga edycja odbędzie się w dniach 24-30 września 2016 roku w Łodzi.

 

Festiwal lalek zawita do Łodzi

– tydzień z animacją teatralną i filmową

 Lalki filmowe i teatralne będą głównymi bohaterami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART, którego druga edycja odbędzie się w dniach 24-30 września 2016 roku
w Łodzi. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach filmowych jest bezpłatny.

 Ideą przyświecającą organizacji festiwalu ANIMART jest chęć podniesienia rangi sztuki animacji
oraz pragnienie popularyzacji jej wybitnych przejawów. Na wydarzenie złożą się dwie sekcje: teatralna i filmowa, a każda z nich da widzom możliwość zobaczenia starannie wyselekcjonowanych dzieł (przedstawień i filmów), wzięcia udziału w warsztatach, a także spotkania się ze światowej klasy twórcami.

 Festiwal ANIMART – sekcja teatralna

W tym roku teatralna część festiwalu będzie gościć World Puppet Carnival – międzynarodowe wydarzenie kierowane do entuzjastów sztuki lalkowej, które co roku odbywa się w innym kraju. Jego nadrzędnym celem jest jednoczenie twórców ze wszystkich stron świata, wbrew podziałom, uprzedzeniom czy różnicom kulturowym. Na czas festiwalu ANIMART organizatorzy zaplanowali ponad 60 wydarzeń teatralnych z udziałem setki artystów z 32 krajów. Będą się one odbywać
w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej w Łodzi i w plenerze (Manufaktura). Pełna lista grup teatralnych biorących udział w festiwalu znajduje się na stronie www.teatrarlekin.pl/festiwal.

Festiwal ANIMART – sekcja filmowa

Tegoroczna edycja festiwalu ANIMART znacząco poszerzyła swoją część filmową. – W ciągu siedmiu festiwalowych dni zaprezentujemy widzom szereg animacji lalkowych z całego świata, charakteryzujących się niekonwencjonalnością i kreatywnością – mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka festiwalu ANIMART. – Marzy nam się, aby projekcje wybranych przez nas filmów stały się dla widzów, także tych najmłodszych, początkiem wspaniałej przygody ze światem filmu animowanego.

Od poniedziałku, 26 września, do piątku, 30 września, o godz. 9 będą rozpoczynać się skierowane do dzieci projekcje filmowe wybranych odcinków trzech seriali animowanych, z których każdy został zrealizowany w innej technice animacji. „Tonky” to animacja plastelinowa z sympatycznym, kreatywnym i ciekawym świata rodzeństwem. Starszy brat z oddaniem opiekuję się siostrą, przy okazji pokazując jej, że nawet zwyczajne przedmioty mogą stać się źródłem wspaniałej zabawy. Animacją lalkową jest polski serial „Rodzina Treflików”, wyprodukowany przez trójmiejskie Studio Trefl. Rozśpiewani i roztańczeni bohaterowie zabiorą najmłodszych we wspaniałą podróż do świata pełnego magii, ale i bliskich, codziennych spraw. Trzecią prezentowaną dzieciom animacją, tym razem komputerową, będą „Stukotki” – krótkie i zabawne opowieści o stworkach zbudowanych z klocków, które mają zwyczaj zupełnie nieoczekiwanie się rozpadać. W tych małych filmowych opowieściach najmłodsi znajdą odzwierciedlenie swoich codziennych dziecięcych doświadczeń.

Każdego dnia po projekcjach będą odbywać się warsztaty, podczas których uczestnicy nauczą się tworzyć magiczne zabawki z filmową duszą i skonstruują krainy wielkich przygód, które staną się scenografią do wspólnie stworzonych animacji. Projekcje i warsztaty skierowane są do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Grupy zorganizowane można zapisać poprzez wysłanie wiadomości na adres: [email protected]

Natomiast do gimnazjalistów i licealistów jest kierowany program specjalny „Kultura poprzez historię –- Rewolucje!”. W ramach niego zostaną pokazane animacje, archiwalne i współczesne,
z Czech, Słowacji, Węgier i Polski w pośredni lub bezpośredni sposób odnoszące się do przemian społeczno-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1956-1989. Projekcje te będą pretekstem do współczesnych rozważań na temat rewolucji, wolności jednostki i narodu. Przestrzenią dla rozmów o rewolucji będzie panel dyskusyjny goszczący twórców i naukowców
z krajów Grupy Wyszehradzkiej (m.in. Matyáš Trnka, Anna Ida Orosz) oraz seria warsztatów krytycznego myślenia, wykorzystujących film jako narzędzie do rozwoju tej umiejętności.

Projekt „Historia poprzez kulturę” został wymyślony tak, aby połączyć działania kulturalne
z edukacją historyczną
– wyjaśnia Paulina Zacharek. – W ten sposób będziemy przybliżać uczniom ważne wydarzenia z historii Europy, prezentując je w kontekście sztuki i kultury danego czasu.

Wydarzenia składające się na sekcję filmową festiwalu ANIMART będą odbywać się w Łodzi w kilku lokalizacjach: w Szkole Filmowej, Teatrze Nowym oraz Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Szczegółowe informacje oraz program festiwalu znajdują się na stronie www.momakin.pl/animart. Wydarzenie posiada również swoją stronę w serwisie Facebook: Festiwal Animart.

Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji ANIMART są: Teatr Lalek Arlekin, Szkoła Filmowa w Łodzi oraz MOMAKIN – odpowiadający za część filmową Festiwalu. Partnerami wydarzenia są: Teatr Nowy, AOIA – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Łódź Film Commission, Węgierski Instytut Kultury oraz Instytut Słowacki. Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

 Filmowa część festiwalu ANIMART jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekt „Historia poprzez kulturę – Rewolucje!” dofinansowano ze środków Funduszu Wyszehradzkiego i odbywa się on w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Swoim honorowym patronatem festiwal ANIMART objęła Prezydent Miasta Łodzi, Hanna Zdanowska.

 Szczegółowe informacje na temat festiwalu ANIMART znajdują się na stronie www.momakin.pl/animart.  

 

 Dodatkowych informacji udziela:

Iwona Buchcic – Biuro prasowe

Tel.: 502 598 925

e-mail: [email protected]