Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online

Detektyw Łodyga

„Detektyw Łodyga” – specjalista od potwornie potworzastych katastrof

Poradnik dbaj o planetę

Duchy Czyściochy

Odcinek 13

Amelka, Tadzik i Zosia oczekują pojawienia się Duchów Czyściochów. Tata powiedział im, że tego ranka duchy posprzątały całe podwórko! Hubert wyjaśnił dzieciakom, że co roku w dzień „Sprzątania świata” to ludzie, a nie duchy spotykają się, żeby wspólnie usuwać z lasów, parków i podwórek śmieci, które nieporządni ludzi zostawiają po sobie, zamiast wrzucać je do koszy.

„Sprzątanie świata” odbywa się co roku na całym świecie. Biorą w nim udział wszyscy, którzy pragną, aby na Ziemi było czysto i aby nasza planeta była zdrowa. W czasie akcji zbierane są śmieci, które mogą być zagrożeniem dla roślin i zwierząt. W lesie leży mnóstwo groźnych odpadów, które zatruwają glebę, a przez to zatruwają też drzewa. Nad morzem plażowicze zostawiają plastikowe opakowania, a w nich resztki jedzenia. Ptaki wydziobując jedzenie, zjadają też plastik, od którego mogą zachorować. W parkach i na placach zabaw leżą porozrzucane butelki i metalowe puszki, które mogą być niebezpieczne dla bawiących się tam dzieci. Podczas akcji „Sprzątanie świata”, śmieci zbiera się do worków, a następnie sortuje do odpowiednich pojemników. Będzie je można przerobić na użyteczne przedmioty, a na wysprzątanym miejscu można będzie posadzić kwiaty, albo drzewka. To właśnie dzięki temu, że sprzątamy śmieci i sadzimy zielone rośliny, nasza planeta może się stać dużo zdrowsza.

Sprzątanie świata” jest raz w roku, a o czystość naszej planety należy dbać codziennie. Czy wiesz, jak to można robić?

  • Gdy jesteś w parku, wrzucaj odpadki do koszy na śmieci.

  • Dbaj o lasy: nie hałasuj , żeby nie płoszyć zwierząt, nie łam gałęzi drzew , które produkują tlen, nie rozpalaj ognisk. W lesie nie wolno zakopywać śmieci, koniecznie zabierz je ze sobą.

  • Gdy jesteś nad wodą – nad rzeką, jeziorem lub nad morzem, pamiętaj, że to nie śmietnisko! Nie wolno niczego wrzucać do wody ani myć się w zbiorniku wodnym używając mydła czy szamponu , bo kosmetyki szkodzą rybom.

  • O czystość ziemi możesz dbać także we własnym domu: sortuj śmieci, nie marnuj papieru, oszczędzaj wodę i gaś światło, kiedy nie jest potrzebne.

Amelka zaproponowała, aby wspólnie zrobili pudełka na skarby dla Zosi i Tadzia. Będą do tych pudełek zbierać guziki, korki, nakrętki, a potem robić z nich prezenty albo zabawki . Na pudełku Tadzika jest samochód, który ma koła z nakrętek, a na pudełku Zosi śliczny domek, ozdobiony guzikami. A jak ty ozdobisz swoje pudełko na skarby?



Nieziemski Robal

Odcinek 12

Tym razem dzieci postanowiły hodować dżdżownice, a Zosia chciała nawet założyć przedszkole dla małych dżdżownic. Wraz z Amelką i Tadzikiem szukali dżdżownic w ziemi do kwiatów przyniesionej ze sklepu i zrobili wielki bałagan na kuchennej podłodze. Wyhodowane dżdżownice , pożyteczne stworzenia, miały być prezentem dla babci Marylki do jej ogródka. Detektyw Łodyga wyjaśnił małym ekologom, że w ziemi kupionej w sklepie nie znajdą dżdżownic i opowiedział o glebie.

Aby rośliny w ogrodzie rosły zdrowo, muszą mieć dostęp do powietrza, wody, światła i oczywiście dobrej gleby. Gleba, w której sadzimy rośliny, powinna mieć dużo składników odżywczych, czyli dobrego pokarmu dla roślin. Roślina pobiera te składniki z gleby za pomocą korzeni. Gdy gleba choruje, chorują także rośliny, które na niej rosną. Co szkodzi glebie? Spaliny, zanieczyszczone powietrze zmieszane z kropelkami wody czyli kwaśne deszcze, a także śmieci.

Glebie i roślinom pomagają dżdżownice. Dżdżownice poruszają się pełzając i drążąc pod ziemią długie korytarze, a dzięki ich pracy w głąb ziemi dostają się woda i powietrze.

Jakie są sposoby na to, by gleba była zdrowa?

  1. Aby pomóc roślinom, można odżywiać glebę naturalnym nawozem z odpadków, czyli kompostem. Możesz go zrobić w swoim ogródku: na kompost nadają się ogryzki jabłek, obierki ziemniaków i skorupki jajek – ale nie mięso i sery, bo gnijąc lub pleśniejąc bardziej zaszkodzą niż pomogą ziemi.

  2. Warto jeździć na rowerze albo tramwajem zamiast samochodem.

  3. Należy ograniczyć używanie chemicznych środków owadobójczych .

  4. Nie wolno też wyrzucać śmieci na drogę, ani wywozić do lasu.

  5. Segregowanie śmieci też pomaga chronić glebę – trzeba dbać, by szkodliwe odpady, takie jak baterie lub lekarstwa trafiały do odpowiednich miejsc: przeterminowane lekarstwa zostawia się w aptece, a zużyte baterie należy wrzucać do pojemników umieszczonych w prawie każdym sklepie. Zostaną one później zniszczone w taki sposób, który nie zanieczyści gleby.

Zosia i Tadzik posadzili w doniczkach cebulkę i pietruszkę, Amelka ozdobiła doniczki tak pięknie, jak tylko ona potrafi. A może i ty założysz swoją uprawę? Może wyhodujesz w doniczce miętę na herbatę lub bazylię do sałatki? Pamiętaj, by ustawić doniczkę na parapecie, żeby twoje roślinki miały dużo słońca.



Zguba Ptaka Cudaka

Odcinek 11

Amelka, Zosia i Tadzik wezwali Detektywa Łodygę, ponieważ znaleźli barwne pióro i byli przekonani, że należy do Ptaka Cudaka. Dzieci powiedziały detektywowi, że to bardzo tajemnicze stworzenie, które mieszka w kryjówce na dachu. Zastanawiali się właśnie, skąd pióro wzięło się w ich mieszkaniu, kiedy wszedł Hubert i wyjaśnił, że tajemnicze pióro dostał od koleżanki Marysi, która mieszka piętro wyżej i hoduje papugę.

Zwierzęta w miastach to rzecz powszechna. Nie tylko hodowane w domu – na pewno widziałeś na spacerze w parku gołębie, sroki, wróble, sikorki, a także inne zwierzęta: jeże, ślimaki, żaby. Są bardzo potrzebne, bo zjadają szkodniki i nasiona chwastów.

Czy wiesz, jak nazywają się i co jedzą zwierzęta, które spotykasz w parkach?

  • Wrona ma grzbiet i brzuch popielaty, a głowę, skrzydła i ogon czarne. Jada dżdżownice, owady i ślimaki. Na zimę wrony odlatują na południe, do ciepłych krajów.

  • Pan wróbel ma brązowy grzbiet, szary brzuszek i czarny śliniaczek na szyi. Pani wróblowa cała jest brązowa. Wróble jedzą nasiona zbóż, chwastów, owoce i małe muszki. Wróbel źle znosi chłody, dlatego zimą trzyma się blisko ludzi i chętnie zagląda do karmników.

  • Sikorka ma żółty brzuszek i białe policzki. Latem wydłubuje szkodniki z kory drzew, dzięki temu drzewa nie chorują. Sikorki są bardzo sprawne, tylko one potrafią jeść karmę zawieszoną na sznurku – zimą specjalnie dla nich wieszamy na balkonach kawałki słoniny.

  • Jeż ma świetny słuch i węch, ale bardzo słaby wzrok. Gdy wyczuwa zagrożenie, zwija się w kulkę i stroszy kolce. Zjada owady, ślimaki i dżdżownice. Przesypia zimę zakopany pod liśćmi.

  • Wiewiórka gromadzi zapasy na zimę, zakopując znalezione orzeszki i żołędzie. Zimą nie zawsze odnajduje swoje skarby, ale na szczęście zakopuje ich bardzo dużo, więc sobie poradzi.

  • Ślimak winniczek ma muszelkę w kolorze szarobrązowym. Na jego głowie znajdują się czułki. Na dłuższych czułkach umieszczone są oczy, a krótsze służą do węszenia. Porusza się wolno na jednej nodze. Jego przysmakiem są świeże liście. Zimuje w jamce, którą sam wykopuje.

  • Żaba mieszkająca w naszych parkach jest brązowa. Jej tylne nogi są silne, dlatego żaba może skakać bardzo daleko. O zmierzchu poluje na owady i małe ślimaki. Podczas polowania bardzo przydaje się jej długi język. Zimę przesypia pod wodą.

W naszych miastach żyje wiele zwierząt. Niektóre przesypiają zimę, inne odlatują. Ale jest także wiele zwierząt, które mieszkają u nas przez cały rok. Niektórym trzeba pomóc przetrwać zimowe chłody.

Masz jakiś pomysł, jak dbać o zwierzęta w mieście?

Przede wszystkim warto dokarmiać zimą ptaki – możesz wsypać im do karmnika płatki owsiane, ziarna słonecznika, pokrojone jabłka i owoce jarzębiny,

a dla sikorek wieszać słoninę. Pamiętaj, że słone resztki pożywienia są szkodliwe dla ptaków.

Nie tylko zimą trzeba dbać o ptaki, latem też warto o nich myśleć. Czy wiesz jak?

  • Można zrobić poidełko, żeby ptaki mogły się napić.

  • Można też postawić w ogródku domki dla ptaków, czyli budki lęgowe, sikorki złożą w nich jajka, z których wyklują się pisklęta.

  • Gdy znajdziesz ptaka, który nie może latać, nie bierz go na ręce. Koniecznie zadzwoń do Straży Miejskiej lub poproś dorosłych o pomoc.

  • Pamiętaj, że śmieci bardzo szkodzą zwierzętom. Szczególnie niebezpieczne są plastikowe torebki, papierki po batonikach i cukierkach - gdy ptaki zjedzą choćby kawałek, mogą ciężko zachorować.

  • Zwierząt w parkach i ogrodach nie należy dotykać, ani łapać. W żadnym wypadku nie wolno robić im krzywdy!

  • Kiedy masz okazję, obserwuj uważnie zachowania zwierząt. To bardzo interesujące, a poza tym możesz później pobawić się z rodzeństwem lub kolegami w naśladowanie zwierząt: jedno z was będzie udawało jakieś zwierzę, reszta niech zgaduje, co to takiego.

Wesołej zabawy!



Poszukiwacze skarbów

Odcinek 10

Amelka, Zosia i Tadzik zaprosili Detektywa Łodygę na wspólne poszukiwanie skarbów. Trzeba znaleźć największy skarb, którego nazwa zaczyna się od głoski „s”. Dzieci znalazły już sofę, segregator, salaterkę, sandał, serwetki i skarpety, ale wciąż brakuje im prawdziwego skarbu. Hubert podpowiedział im, że ten skarb, który oślepia swoim blaskiem, widać tylko w dzień.

Na pewno domyślasz się, co to jest - to słońce, które świeci i ogrzewa nas, szczególnie latem. Światło i ciepło słoneczne jest niezbędne do życia do życia roślinom, zwierzętom i ludziom.

Słońce jest gwiazdą, która znajduje się w centrum układu słonecznego. Wokół niej krążą Ziemia i inne planety. Słońce ogrzewa i oświetla raz jedną, raz drugą półkulę: gdy w Polsce jest noc, ludzie na drugiej półkuli, np. w Ameryce, mają dzień.

Energia pochodząca ze słońca nie zanieczyszcza środowiska, dlatego naukowcy od dawna zastanawiali się, w jaki sposób światło i ciepło słoneczne można zamienić w prąd do oświetlania i ogrzewania domów. Wymyślono np. baterie słoneczne , które montuje się na dachu domu. Promienie słońca padają na specjalne płyty i w ten sposób dostarczają do domu prąd i ciepło. Dzięki temu zużywa się mniej prądu z elektrowni.

Producenci samochodów pracują nad modelami pojazdów zasilanymi baterią słoneczną. Takie samochody nie produkują spalin, zatem nie zatruwają powietrza. Wspaniałe rozwiązanie dla zatłoczonych miast, prawda? Jest wiele urządzeń, które czerpią energię ze słońca, np. tata Tadzika używa ładowarki do telefonu zasilanej baterią słoneczną.

Słońce jest na ziemi bardzo potrzebne. Ale gdy świeci zbyt mocno, może zaszkodzić roślinom i zwierzętom. Promieniowanie słoneczne może być szczególnie niebezpieczne dla ludzi. Dlatego w upalne dni trzeba pić więcej wody, nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne oraz używać kremów z filtrem. Nie zapominaj o zwierzętach domowych, im też chce się pić. Kiedy jest gorąco, w samo południe lepiej schowaj się w cieniu i nie baw się w nasłonecznionym ogródku czy na placu zabaw.

Wspaniałym pomysłem na słoneczny dzień jest piknik, jednak nie zapominaj o wymienionych wyżej zasadach. I jeszcze jedno: Gdy jedziesz na piknik do lasu, koniecznie zabierz ze sobą worek na śmieci. W lesie nie wolno zostawiać odpadów, bo są bardzo niebezpieczene dla zwierząt. Gdy zwierzątko zje np. kawałek foliowej torebki, może ciężko zachorować.

Amelka przygotowała specjalną grę piknikową . A co ty zabierasz na piknik?

Przejdź do zakładki OGLĄDAJ ŚLEDZTWA, by dowiedzieć się więcej o słońcu i energii słonecznej.



Wielka wyprawa

Odcinek 9

Amelka, Zosia i Tadzik postanowili wyruszyć na biegun północny, aby ratować niedźwiedzie polarne. Dowiedzieli się od Huberta, że misie potrzebują pomocy, bo klimat się ocieplił i nie mają co jeść. Na wyprawę zaprosili Detektywa Łodygę.

Czy trzeba jechać na biegun, aby pomóc niedźwiedziom? Wyobraź sobie, że możemy im pomóc na odległość, w naszych domach i przedszkolach.

Na pewno wiesz, jak ważna jest pogoda – rano wyglądasz przez okno, sprawdzając, czy świeci słońce, czy może pada deszcz i trzeba założyć kalosze i wziąć parasol. Warto też sprawdzić temperaturę na termometrze. Gdy bardzo długo obserwuje się pogodę w jednej okolicy, tzn. bada temperaturę, ilość deszczu i kierunek wiatru, wtedy można opisać, jaki klimat tam panuje. Klimat w Polsce nazywa się umiarkowanym. Mamy cztery pory roku: Wiosną robi się cieplej, ale czasem pada deszcz, latem jest bardzo ciepło i słonecznie, jesienią wieje wiatr i często pada deszcz, a zimą pada śnieg i jest zimno.

Ocieplenie klimatu to fatalna sprawa dla mieszkańców mroźnej Północy – tam, gdzie do tej pory zima była bardzo długa, a lato krótkie, robi się coraz cieplej, śnieg topnieje i niedźwiedziom polarnym coraz trudniej jest znaleźć pożywienie i schronienie.

Z powodu ocieplenia klimatu topnieją lodowce, występują silne huragany, powodzie, a czasem susze. Do ocieplenia klimatu przyczynia się zanieczyszczone powietrze. Najwięcej zanieczyszczeń produkują fabryki, samochody i spalarnie śmieci.

Gdy zadbamy o to, by powietrze było czyste, pomożemy zatrzymać ocieplenie klimatu.

Jak to zrobić?

Amelka, Zosia i Tadzik znaleźli wiele sposobów. Aby nie zatruwać powietrza spalinami, trzeba mniej jeździć samochodem.

Jeśli jest taka możliwość, to lepiej jeździć z kimś, wtedy na drogę wyjedzie jeden samochód zamiast dwóch. Warto jeździć tramwajem, który jest na prąd, a w dłuższe trasy wybierać się również elektrycznym pociągiem.

Warto też oszczędzać energię w domu, bo wtedy elektrownie, które dostarczają prąd dla naszych domów i przy tym również zanieczyszczają powietrze, mogą dostarczyć go mniej. Trzeba gasić światło, gdy wychodzi się z pokoju i komputer, gdy się z niego nie korzysta. Warto także używać energooszczędnych żarówek.

Energia potrzebna jest także do tego, by z kranu płynęła czysta woda, dlatego Amelka i Tadzik myją się pod prysznicem, nie w wannie, bo wtedy zużywa się jej mniej, a Zosia pamięta o zakręcaniu kranu, kiedy myje zęby.

Pomysłowa Amelka zrobiła z butelki po jogurcie polarnego misia – robienie zabawek z odpadów to bardzo dobry pomysł, bo powstaje wtedy mniej śmieci.

Co jeszcze możesz zrobić, aby polarne niedźwiedzie mogły spokojnie mieszkać na biegunie północnym?



Zaszyfrowany list

Odcinek8

Do rąk Amelki, Zosi i Tadzika trafił zaszyfrowany list. Wezwali na pomoc detektywa Łodygę, bo nie potrafili go odczytać. Okazało się, że zawiera straszliwą wiadomość: Dzieci nie zjadają w przedszkolu warzyw i owoców. To katastrofa, przecież żeby rosnąć i być zdrowym trzeba jeść witaminy!

W tym odcinku detektyw Łodyga podpowiada małym bohaterom, w jaki sposób należy dbać o zdrowie, aby być silnym i mieć energię do zabawy i nauki.

Bardzo ważne dla naszego organizmu jest jedzenie, bo znajdują się w nim witaminy i składniki, które dają nam siłę, zdrowie i chęć do zabawy i nauki. Te składniki to po pierwsze białko, które jest potrzebne aby szybko biegać, wysoko skakać i sprawnie kopać piłkę. Białko znajduje się w rybach, mięsie, jajkach, mleku i serze. Po drugie węglowodany, zwane też cukrami, które dostarczają nam energię i dzięki nim mamy ochotę bawić się i uczyć. Węglowodany znajdziemy w pieczywie, makaronie a także w owocach, dżemach i sokach. Po trzecie wapń – jest potrzebny, aby kości były mocne, a zęby zdrowe. Najwięcej wapnia znajdziemy w mleku, serach, kefirach i rybach.

Witaminy pomagają dzieciom rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Witaminy często oznaczone są literami, np.: C, A, D, B.

Dzięki witaminie C rzadziej się przeziębiasz. Znajdziesz ją na przykład w czerwonej papryce, natce pietruszki, ziemniakach i cytrynach.

Witamina A pozwala nam dobrze widzieć i mieć zdrową skórę. Znajdziesz ją między innymi w pomidorach, sałacie, marchewce czy papryce.

Witamina D jest bardzo potrzebna naszym kościom, aby były mocne. Znajduje się w rybach, jajkach, płatkach śniadaniowych i jogurcie.

Witamina B zapewnia dobrą pamięć i wpływa też na to, jak się czujemy. Witamina B znajduje np. w brokułach, fasoli, bananach, truskawkach, morelach i rybach.

Teraz już wiesz, że aby być zdrowym, trzeba jeść warzywa i owoce. Nie zapominaj o umyciu ich przed jedzeniem! Bardzo ważne jest także mycie rąk, bo w ten sposób likwidujemy bakterie.

W tosce o zdrowie trzeba chodzić wcześnie spać, ponieważ śpiąc wypoczywamy i nabieramy energii.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego zdrowia? Ograniczaj jedzenie słodyczy, chipsów i frytek,

pij wodę i soki, regularnie chodź do dentysty i koniecznie spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu, spaceruj lub uprawiaj sport. Amelka jeździ na rowerze i chodzi z tatą na basen, Zosia jeździ na rolkach, a Tadzik gra w nogę.

A jak ty dbasz o swoje zdrowie?



Zaklinacz śmieci

Odcinek 7

Zosia, Tadzik i Amelka dowiedzieli się od Huberta, że Ziemia choruje od śmierci i aby zadbać o jej zdrowie, trzeba przemieniać śmieci w inne rzeczy. Postanowili zatem zaklinać śmieci. Ubrali się w peleryny czarnoksiężników, Tadzik uzbroił się w różdżkę i razem stanęli nad leżącą na stole stertą plastikowych opakowań, papierów, starych ubrań. Ale niestety, nic się nie działo! Może nie znali właściwego zaklęcia?

 

O Ziemię każdy z nas może troszczyć się bez czarów.

 

Jeśli chcesz być zaklinaczem śmieci i pomagać Ziemi, musisz po prostu segregować odpady, czyli wkładać do odpowiednich pojemników na szkło, na plastik i papier.

 

Codziennie produkujemy góry śmieci. Do kosza wrzucamy puste butelki po napojach, niepotrzebne torebki foliowe,

 

resztki jedzenia, stare rysunki czy zniszczone zabawki.
Wynosimy je do śmietnika, skąd zabiera je specjalny samochód - śmieciarka.

Śmieciarki wywożą je na wysypisko. To taka ogromna góra śmieci, złożona w jednym miejscu za miastem.

 

Niektóre śmieci, np. plastikowe butelki, foliowe torby, czy szklane słoiki mogą leżeć na wysypisku bardzo długo - ponad 400 lat!

 

Ale nie wszystkie plastikowe butelki, zużyty papier czy puszki muszą trafiać do śmieci. Jeśli wrzucisz je do specjalnych pojemników w kształcie dzwonów, które są ustawione w różnych częściach miast, to ze szkła można będzie zrobić nowe szklane butelki, z plastiku - plastikowe opakowania albo polar, a z papieru – nowe książki i zeszyty! To właśnie jest recykling.

 

Jak sprawidłowo segregować odpady?

 

Do niebieskiego śmietnika wkładaj: zapisane zeszyty, stare gazety, zarysowane kartki, papierowe torby, pudełka z tektury.

 

Do zielonego śmietnika wrzucaj: czyste słoiki i szklane butelki bez nakrętek.

 

 

Pamiętaj też, żeby nie wyrzucać do śmieci starych baterii. To bardzo szkodliwe dla naszej planety. Zużyte baterie powinny trafiać do specjalnych pojemników ustawionycyh w różnych miejscach - sklepach, szkołach i przedszkolach.

 

W trosce o czystość naszej planety nie powinieneś też marnować jedzenia - trzeba zjadać wszystko z talerza.

 

Jeśli masz ogródek, to zaproponuj rodzicom zrobienie w nim miejsca na składowanie kompostu – mogą tam trafić odpadki organiczne, czyli skórki, pestki i ogryzki.

 

Nie wyrzucaj zabawek i książek - można je oddać innym dzieciom.

 

Podobnie ubrania, z których wyrosłeś, mogą nosić młodsze dzieci.

 

Na zakupy warto chodzić z płócienną torbą albo z koszykiem, aby nie używać jednorazowych toreb foliowych.

 

Niepotrzebne rzeczy można wykorzystać też w domu, na przykład zrobić z nich zabawkę czy pożyteczne przedmioty. Z papierowych pudełeczek i plastikowych nakrętek Amelka zrobiła smoka, a z kubeczka po serku pojemnik na drobiazgi

 

. A jakie Ty masz pomysły na wykorzystanie surówców wtórnych?

Skąd się bierze papier

Odcinek 6

Papierowy klops, czyli jak należy oszczędzać papier

Pamiętasz, jak rodzeństwo Tadzik, Zosia i Amelka myśleli, że można wyprać papier, by znów go potem użyć? Powstał wtedy prawdziwy papierowy klops! Aby móc wykorzystać powtórnie papier należy zbierać makulaturę i oddawać ją do skupu. Zupełnie nowy papier powstaje zaś z drewna, czyli z drzew.

Papier jest potrzebny przy produkcji bardzo wielu rzeczy, które używamy każdego dnia: książek, zeszytów, gazet , opakowań czy chusteczek higienicznych.

Jak na pewno wiesz, drzewa są bardzo pożyteczne: usuwają zanieczyszczenia z powietrza, dają cień, zwierzęta budują na nich swoje domy i znajdują pożywienie. Aby nie wycinać drzew, papier można produkować ze starego papieru, czyli z makulatury. Pamiętajmy, by zbierać zużyty papier i oddawać go do skupu! Nie zapominajmy także o jego oszczędzaniu, aby jak najwięcej drzew zostało w naszych lasach i abyśmy mogli cieszyć się pięknem przyrody wokół nas!

Zapamiętaj sprawdzone sposoby Detektywa Łodyga na oszczędzanie papieru:

  1. Kartki powinno się wykorzystywać z obu stron – drukować obustronnie lub pisać na niewykorzystanej części papieru.

  2. Poproś rodziców o kupienie specjalnego kosza na papiery , do którego będziesz wyrzucał zużyte kartki, czy gazety. Można je później oddać na makulaturę.

  3. Wyrzucaj używany papier i niepotrzebne papierowe przedmioty do pojemnika na segregację śmieci .

  4. Zapisuj zeszyty do końca.

  5. Zachowaj papiery po prezentach. W taki niezniszczony papier można ponownie zapakować prezent!

  6. Wypożyczaj książki w bibliotece!

  7. Wymieniaj się książkami lub oddawaj je innym! Książki, których już nie potrzebujesz, mogą czytać inne dzieci .

  8. Jeśli lubisz przechowywać swoje skarby, idealnie do tego nadają się pudełka po butach! Opakowania z kartonu można użyć wielokrotnie.

  9. Jeśli masz ogródek, posadź w nim wspólnie z rodzicami drzewko . Jak wiesz z drzew nie tylko robi się papier. Drzewa dają nam czyste powietrze do oddychania i cień w upalne dni, a zwierzętom dom i pożywienie. Każde drzewo jest bardzo cenne!

  10. Pomyśl o wykonywaniu pięknych papierowych ozdób, upominków i zabawek z niepotrzebnych pojemników, papierowych talerzyków, kubeczków, opakowań po jajkach i pudełeczek. Amelka zrobiła dla babci śliczną biedronkę z papierowego talerzyka. A Ty jaki masz pomysł?:)



Zwierzęta domowe - jak się nimi opiekować

Odcinek 5

Znacie już najlepszego przyjaciela Detektywa Łodygi? Jest nim oczywiście Wróbelek! Z pewnością rodzice mówili Wam, jak ważne jest, by dobrze opiekować się swoimi pupilami i darzyć ich szacunkiem.

Detektyw Łodyga nie tylko uczy, jak pielęgnować rośliny i środowisko, ale także pokazuje, jak dbać o zdrowie i szczęście zwierząt domowych. Zapamiętaj, jak najlepiej się nimi opiekować:

 

1.Niektóre zwierzęta wymagają przebywania na zewnątrz lub wyprowadzania ich na świeże powietrze. Pamiętaj, by co najmniej trzy razy dziennie wychodzić ze swoim pieskiem na dwór!

2.Sprzątaj po swoim pupilu. Świnkom morskim i innym gryzoniom czyść klatkę , kotkom zmieniaj żwirek w kuwecie, a po piesku nie zapomnij uprzątnąć kupki z trawy.

3.Pamiętaj o pielęgnacji zwierzątka – sierść należy czesać i od czasu do czasu umyć.

4.Każde zwierzątko musi jeść i pić. Dowiedz się od rodziców i weterynarza, jaki pokarm jest dla niego najwłaściwszy.

5.Pamiętaj o czystej wodzie do picia!

6.Nie zostawiaj bez opieki małych zwierzątek poza klatką. Gryzonie mogą przegryźć kable i zrobić sobie krzywdę.

7.Traktuj każde zwierzę z szacunkiem. Nie wolno ich dręczyć, ani robić krzywdy. One czują i przeżywają emocje tak, jak my.

8.Trzeba dbać o zdrowie zwierząt. Nie zapomnij o tym, by zabrać swojego pupila do weterynarza, gdy coś mu dolega oraz pamiętaj o wizytach kontrolnych!



Jak oszczędzać prąd?

Odcinek 4

Pamiętasz, jak na przyjęciu u Tadzika, Zosi i Amelki zabrakło prądu? Rodzeństwo podejrzewało, że niewidzialna ręka zabrała cały prąd, ale na szczęście okazało się, że winna była wtyczka wyłączona z kontaktu!

Jak dowiedziałeś się od Detektywa Łodygi, prądu nie można tak po prostu zabrać, ale gdyby prądu naprawdę zabrakło, to byłaby potwornie potworzasta katastrofa!

Prąd jest bardzo ważny i potrzebny w codziennym życiu – dzięki niemu można ogrzać i oświetlić nasze domy i mieszkania. Wiele domowych urządzeń działa na prąd, to znaczy, że aby móc je używać, trzeba je podłączyć do kontaktu. Te urzadzenia to m.in. komputery, telewizory, pralki i wentylatory.

Abyśmy mogli jak najdłużej korzystać z urządzeń elektrycznych, musimy codziennie pamiętać o oszczędzaniu energii. Wypróbuj sprawdzone sposoby Detektywa łodygi:

 

1. Zawsze gaś światło, kiedy się wychodzisz z pokoju.

2. W ciągu dnia wpuszczaj jak najwięcej światła słonecznego, by nie zapalać niepotrzebnie światła.

3. Wyłączaj komputer, kiedy skończysz na nim pracować. Komputer pobiera prąd, kiedy jest włączony, nawet jeśli na nim nie pracujemy.

4. Zamykaj drzwi do lodówki.



5. Wyłączaj telewizor z kontaktu. Odbiorniki radiowe i telewizyjne pobierają prąd także wtedy, kiedy nie są włączone, ale podłączone do kontaktu. Dlatego rodzice powinni je odłączać..

6. Zapytaj rodziców, czy używacie żarówek energooszczędnych. Zużywają one dużo mniej prądu niż zwykłe żarówki.

Jeśli trudno Ci zapamiętać, gdzie należy wyłączyć prąd, zrób takiego samego strażnika energii, jak Amelka. Możesz go stawiać koło komputera, lodówki, czy telewizora i już zawszę będziesz pamiętać o oszczędzaniu energii!

P.S. Pamiętajcie, że urządzenia elektryczne są bardzo niebezpieczne.Trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. Urządzenia do gniazdek powinny podłączać tylko osoby dorosłe!

 

Skąd się bierze smog

Odcinek 3

Przypominasz sobie, jak Tadzik wszedł do szafy w obawie przed smokiem? Wiemy, że istnieją one tylko w bajkach, za to smog naprawdę jest niebezpieczny.

Smog powstaje, gdy nie ma wiatru i zanieczyszczone spalinami powietrze zatrzymuje się na dłużej nad miastem. Przez to nie możemy się cieszyć czystym, zdrowym powietrzem, które, jak wiesz, jest człowiekowi niezbędne do życia.

 

Powietrza nie da się oczyścić, ale można dbać o to, by było jak najmniej zanieczyszczone. Detektyw Łodyga poleca sprawdzone sposoby na to, jak ograniczyć powstawanie smogu:

1. Staraj się jak najwięcej jeździć rowerem! Rower nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń.


2. Namów rodziców, by częściej jeździć tramwajem i autobusem, zamiast samochodem.
Jeden autobus może zabrać wielu pasażerów, więc tworzy się mniej spalin.


3. Nie wyrzucaj zabawek, tylko oddawaj je innym dzieciom. Możesz się też wymieniać. Niepotrzebne rzeczy spala się w spalarniach, które tworzą dużo szkodliwego dymu.

4. Rób sam zabawki. Z zużytych przedmiotów można stworzyć fajne rzeczy! Na przykład bajkowego smoka!

 

Basen na stole - czyli jak oszczędzać wodę

Odcinek 2

Pewnego dnia Detektyw Łodyga musiał spieszyć na pomoc Tadzikowi, Zosi i Amelce, bo na stole zrobił się wielki basen! Jak na pewno pamiętacie z drugiego odcinka programu, woda jest nam niezbędna. Potrzebujemy jej do picia, kąpieli, mycia zębów, zmywania, prania, w toalecie, czy w ogrodzie. Woda potrzebna jest także zwierzętom i roślinom. Bez niej nie mogłyby rosnąć i rozwijać się.

Zapasy wody są jednak ograniczone, a w niektórych krajach bardzo jej brakuje. Dlatego marnowanie wody to potwornie potworzasta katastrofa! Nie da się jej potem wlać do kranu, ale na szczęście można ją jeszcze mądrze wykorzystać.

 

Zapamiętaj, jakie sposoby na oszczędzanie wody podaje Detektyw Łodyga!

 

1. Używaj niewykorzystaną wodę kranową np. do podlewania kwiatków.

 

2. Pamiętaj by, zakręcać kran, gdy myjesz zęby, namydlasz ręce oraz gdy z kranu kapie woda.

 

3. Łap wodę deszczową i podlewaj nią kwiaty na balkonie lub w ogrodzie.

 

4. Kąp się pod prysznicem! Zużyjesz mniej wody niż wtedy, gdy kąpiesz się w wannie!

 

5. Sprawdź z rodzicami, czy masz zamontowany system z podwójnym przyciskiem spuszczania wody w toalecie. Mniejszy przycisk na mniejszy pojemnik na wodę, a większy na pojemnik z większą ilością wody.

 

6. Przypominaj rodzicom, żeby pralkę i zmywarkę uruchamiali tylko wtedy, kiedy są już wypełnione.

Jeśli trudno Ci zapamiętać te wszystkie sposoby, tak jak Amelka zrób rybkę – przypominaczkę! Na nakrętce od butelki po wodzie namaluj flamastrem rybkę. Możesz ją położyć wszędzie tam, gdzie należy pamiętać o oszczędzaniu wody.



Wielkie „Coś” w szafie – czyli co zrobić z foliowymi torebkami

Odcinek 1

Pamiętasz, jak Detektyw łodyga rozprawił się z “wielkim czymś” w szafie? Okazało się, że nie był to czający się potwór, ale potworzasta góra foliowych torebek! Jeśli zawsze po zakupach przynosimy do domu nowe torebki foliowe, w końcu gromadzi się ich tak dużo, że musimy je wyrzucić do kosza. Potem trafiają one na wysypiska śmieci, gdzie leżą bardzo długo - nawet 400 lat. Dlatego góry śmieci są coraz większe. Torebki foliowe mogą być niebezpieczne dla zwierząt, które często wyciągają z nich resztki jedzenia. Detektyw Łodyga ma swoje sposoby, jak temu zaradzić i zmniejszyć zaśmiecanie środowiska:
1. Wyrzucaj zużyte i zepsute torebki do odpowiednich kontenerów. Śmietniki przeznaczone na plastik mają kolor żółty. Dzięki temu wszystko co tam wrzucamy może zostać przerobione, na przykład na opakowania.
2. Zachowaj niezniszczoną torebkę i pamiętaj, by zabrać ją do sklepu na następne zakupy. Foliowe torebki możesz używać wiele razy!
3. Możesz także zabierać ze sobą do sklepu torbę zrobioną z materiału. Dzięki temu foliowe torebki nie będą Ci potrzebne!
4. Wykorzystaj torebki do zabawy. Amelka zrobiła mysz foliową niezniszczalną. Niektórzy artyści wykorzystują je do zrobienia pięknych toreb i biżuterii. A jaki ty masz pomysł na własną zabawkę?:)