Gry online dla dzieci są z reguły uniwersalne i mogą w nie grać wszystkie maluchy, bez względu na płeć. Część gierek cieszy się jednak szczególnym powodzeniem wśród chłopców. Są to gry samochodowe, sportowe, wojenne (tak zwane „strzelanki”) i gry z męskimi postaciami z kreskówek.
Wciągające gry komputerowe powodują, że nawet najmłodsze dzieci chętnie spędzają długie godziny przed monitorem. Czas na gry powinien być jednak kontrolowany przez rodziców i dostosowany do wieku dziecka.
Gry komputerowe należy dobierać do wieku dziecka – pomagają w tym oznaczenia na opakowaniach. Dorośli powinni czuwać, aby dzieci nie miały dostępu do gier pełnych przemocy, wulgaryzmów i negatywnych wzorców zachowań.
Gry online to inaczej gry przeglądarkowe. Nie wymagają instalacji, nie trzeba ich odtwarzać z płyty CD – wystarczy kliknąć w link na stronie internetowej. Prostota, intuicyjność i łatwa obsługa tego typu gier sprawia, że są one popularne głównie wśród dzieci. Rodzice powinni zadbać o to, aby dzieci sięgały głównie po gry logiczne i edukacyjne.
Istnieje przekonanie, że wartościowe zabawy rodziców z dziećmi to tylko te, o funkcji edukacyjnej. Tymczasem rozwijające aktywności to także wspólne spacery, uprawienie sportów, a nawet gotowanie i sprzątanie.
Popularna opinia głosi, że internet nie jest miejscem bezpiecznym dla dzieci. Tymczasem w sieci można znaleźć wiele stron i portali o wartościowej treści i walorach edukacyjnych. Rodzice mogą nauczyć się, gdzie szukać dobrych stron dla dzieci i jak dokonać mądrego wyboru.
Dziecko około drugiego roku życia staje się bardziej samodzielne, rozwija się ruchowo i manualnie. Zabawy dla dwulatków powinny opierać się na nowych umiejętnościach dziecka i zachęcać malucha do robienia postępów. Z dzieckiem w tym wieku można już między innymi rysować, układać proste puzzle, ćwiczyć piosenki z pokazywaniem i rzucać miękką piłką.
Większość małych dziewczynek lubi pogodne i kolorowe gry internetowe. Najpopularniejsze gry online dla dziewczyn to różnego rodzaju ubieranie, strojenie i czesanie. Powodzeniem cieszą się też te o gotowaniu i pieczeniu. Bohaterkami dziewczęcych gier mogą być księżniczki i postacie znane z bajek, na przykład Barbie i Elsa.
Internet nie zawsze jest miejscem bezpiecznym dla dziecka. Najczęstsze zagrożenia w sieci to dostęp do treści nieodpowiednich dla osób niepełnoletnich, cyberprzemoc, zawieranie przez dziecko nieodpowiednich znajomości i naruszenie prywatności.
Dzieci najbardziej lubią gry komputerowe ze swoimi ulubionymi bohaterami i postaciami z bajek. Warto zachęcać je także do aktywności z dala od komputera, gier planszowych i zabaw ruchowych.
Programy edukacyjne, filmy familijne i bajki emitowane w telewizji mogą wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Rodzice powinni wybierać je świadomie i zgodnie z potrzebami malucha. Głównym czynnikiem przy wyborze programów dla dziecka jest jego wiek – niektóre są kierowane do przedszkolaków, a inne do młodszych dzieci.
Gry o gotowaniu, pieczeniu i dekorowaniu ciast to propozycja przede wszystkim dla małych łasuchów. Kulinarne gry online zapewniają dzieciom rozrywkę, ale też przygotowują je do prawdziwego gotowania. Warto to wykorzystać i zachęcić pociechę do wspólnych eksperymentów w kuchni.
Każdy rodzic chce, aby czas spędzony przez jego dziecko przy komputerze był dobrze wykorzystany, a multimedialna zabawa - mądra i bezpieczna. Warto dopilnować, aby wybór gry nie był przypadkowy.
Niezwykle ważne jest, by dzieci grały w gry przeznaczone dla nich. Źle dobrana gra – trudna, mroczna, o niewłaściwej treści – może wzbudzać niezdrowe emocje jak frustracja czy złość. Dlatego tak ważne jest, aby uczulać rodziców na wszystkie pułapki mogące na nich czyhać przy wyborze produktu.
Czyli jaki doświadczeni rodzice mają stosunek do spędzania przez ich dzieci czasu przed komputerem oraz jak sobie radzą, kiedy dzieci nie chcą odejść od monitora.
W dynamicznie zmieniającym się świecie wychowywanie dziecka staje się coraz większym wyzwaniem.
W sklepach coraz więcej miejsca zajmują półki z grami komputerowymi. Znaczna część to programy dla najmłodszych - przedszkolaków, a nawet dwulatków! Czy zabawa przed komputerem w tak młodym wieku może być bezpieczna i rozwijająca?
...czyli jak oswajać dziecko z komputerem rozmowa z Katarzyną Bulicz-Kasprzak, redaktor naczelną internetowego serwisu edukacyjnego nedu.pl, mamą 4,5-letniego Igora
Kiedy twoje dziecko jest już na tyle duże, że może samodzielnie korzystać z komputera, zadbaj o to, by miało wygodny i bezpieczny kącik komputerowy.
O uzależnieniu od alkoholu czy narkotyków wiemy już wszystko. Od niedawna jednak pojawiają się informacje o uzależnieniach od coraz to nowszych czynników, takich jak praca, jedzenie, solarium, telewizja czy siłownia. Wśród nich wymieniane są też gry komputerowe.
Poniżej podajemy przykładowe programy do kontroli poczynań dziecka w sieci i na komputerze.
10 wskazówek
Jednym z większych zagrożeń dla dzieci, które dużo czasu spędzają przed komputerem jest zastąpienie prawdziwego świata i realnych, codziennych spraw rzeczywistością wirtualną.
Pamiętajmy, że od komputera należy sobie robić przerwy. Warto je wykorzystać na tradycyjną zabawę lub aktywność fizyczną.
Zajmują coraz więcej półek z multimediami w sklepach. Coraz częściej są polecane przez pedagogów i nauczycieli jako nowoczesne pomoce edukacyjne. Mają różne oznaczenia i są skierowane do dzieci w różnym wieku. Jak się w tym nie pogubić i wybrać właściwy program dla swojego dziecka? – Doradzamy.
Fundacja Dzieci Niczyje w ramach projektu Sieciaki.pl przygotowała przeglądarkę bezpiecznych stron internetowych BeSt dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.