Dla mamy i taty

Chcesz oglądać kanał MiniMini+?
Zamów pakiet w Platforma CANAL+

Sprawdź
 

RZECZNIK PRAW DZIECKA PATRONEM AKCJI „BEZPIECZNE MIEJSCA RYBKI MINIMINI”. Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 
Rzecznik Praw Dziecka objął patronatem, uruchomioną w ubiegłym tygodniu, ogólnopolską akcję społeczną kanału MiniMini+ „Bezpieczne miejsca Rybki MiniMini”. W ramach projektu powstaje ogólnopolska mapa miejsc przyjaznych dzieciom i rodzicom, od sierpnia dostępna w wersji mobilnej. Inicjatorem i organizatorem akcji jest kanał dziecięcy MiniMini+, a partnerami Fundacja Mama i Centrum Kontroli Placów Zabaw.

„Bezpieczne miejsca Rybki MiniMini” to kontynuacja prowadzonego przez stację w 2010 roku projektu „Bezpieczne place zabaw”. Obecnie inicjatywa zostanie poszerzona, a kontroli będą podlegały także pływalnie, lodowiska, stacje metra, dworce, toalety i inne przestrzenie. Nowością będzie również specjalna aplikacja mobilna wskazująca takie punkty w całej Polsce, które posiadają udogodnienia dla rodzin i zostały pozytywnie zweryfikowane przez MiniMini+ i partnerów akcji.

- Dbałość o bezpieczeństwo najmłodszych to ważny element strategii MiniMini+, który wyróżnia naszą stację spośród innych nadawców dziecięcych. Emitujemy pozbawione przemocy i rozwijające programy, jako inicjator „Karty Zasad przyjmowania reklam do emisji” chronimy dzieci przed nieodpowiednim przekazem reklamowym. Teraz chcemy poszerzyć pole działania, propagując bezpieczne rozwiązania w publicznych miejscach rekreacji dla najmłodszych – wyjaśnia Anna Gołębicka, Dyrektor ds. marketingu i rozwoju kanałów tematycznych. - Akcja „Bezpieczne miejsca Rybki MiniMini” ma na celu zwiększenie świadomości społecznej, zwrócenie uwagi rodziców, właścicieli placów i producentów urządzeń służących do zabawy na kwestie bezpieczeństwa dzieci – dodaje Gołębicka.

W ramach akcji powstanie nowy, interaktywny serwis, w którym znajdzie się mapa sprawdzonych przez inspektorów, bezpiecznych placów zabaw. Zaznaczone będą na niej także miejsca przyjazne mamom z dziećmi: węzły przesiadkowe, stacje metra i dworce posiadające udogodnienia (podjazdy dla wózków, przewijaki w toaletach, windy). Głównym założeniem strony internetowej www.bezpiecznemiejsca.miniminiplus.pl jest aktywizacja rodziców i uwrażliwienie ich na stan obiektów, na których bawią się dzieci. Portal daje możliwość wyszukiwania bezpiecznych placów zabaw w miejscu zamieszkania, a także samodzielnego dodawania polecanych miejsc wraz z opiniami, oceniania i komentowania, dzięki czemu rodzice staną się współtwórcami serwisu. Jedną z funkcjonalności strony stanowi specjalna aplikacja mobilna. Akcja jest częścią wieloletniej strategii kanału MiniMini+, który wspiera rodziców w dbaniu o rozwój dzieci.

Według badań przeprowadzonych przez The Royal Society for the Prevention of Accidents (RoSPA) aż 60% wypadków na placach zabaw wynika z problemów z ich wyposażeniem - mówi Dominik Berliński, Inspektor z Centrum Kontroli Placów Zabaw. I podkreśla: Plac zabaw jest miejscem, gdzie dziecko może się wyszaleć, zmierzyć z nowymi wyzwaniami i rozwijać wyobraźnię. To bardzo ważny obszar, ponieważ próbuje ono swoich sił i uczy się oceniać własne możliwości. Zadaniem dorosłych jest zapewnienie mu wtedy bezpieczeństwa.

Główne przyczyny nieszczęśliwych zdarzeń w miejscach zabaw to wadliwa konstrukcja sprzętu, błędy w stosowaniu wymogów norm unijnych, złe rozplanowanie placu zabaw, niedostosowanie urządzeń do właściwej grupy wiekowej, nieprawidłowy montaż oraz nieodpowiednia konserwacja. W Polsce wciąż za największe zagrożenie uważa się huśtawki na sztywnym zawieszeniu i z twardym siedziskiem. Na drugim miejscu należy wymienić zbyt twardą nawierzchnię pod większością urządzeń. Certyfikowani inspektorzy Centrum Kontroli Placów Zabaw badają te aspekty. Kanał dziecięcy MiniMini+ rekomenduje miejsca, które spełniają kryteria stawiane przez kontrolerów, tj. zapewnienie bezpieczeństwa i wysoka jakość urządzeń, odpowiedni poziom czystości, dogodna lokalizacja, udogodnienia dla rodziców. Sprawdzana jest także ilość atrakcji oraz przystosowanie do różnych grup wiekowych. Place zabaw uznane za bezpieczne zostają oznakowane specjalną tablicą informacyjną z regulaminem, kategoriami określającymi stopień bezpieczeństwa placu oraz logotypem żółtej Rybki MiniMini.