Dla mamy i taty

Chcesz oglądać kanał MiniMini+?
Zamów pakiet w Platforma CANAL+

Sprawdź
 

FENOMEN „SEZAMKÓW” Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 
Wielki Ptak, Elmo, Ciasteczkowy Potwór czy Bert i Ernie to postaci, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy kojarzy je z „Ulicą Sezamkową”, programem dla dzieci emitowanym w Polsce w I połowie lat 90. Od polskiej premiery minęło około 20 lat, ale nadal pamiętamy tych barwnych bohaterów, a kolejne pokolenia wychowują się na produkcjach stanowiących kontynuację pierwowzoru (emisja w MiniMini+). I tak „Sezamki” trafiły do popkulturowego kanonu dziecięcych bohaterów. Na czym polega ich fenomen?

Wyraziste postaci, gagi, zabawne dialogi i piosenki to bez wątpienia mocne strony wszystkich programów spod znaku „Sezamków”. Jednak wszystkie programy z serii Ulicy Sezamkowej, także te produkowane współcześnie i pokazywane w MiniMini+, mają jeden podstawowy wyróżnik – uczą bawiąc, a więc wpisują się mocno w tzw. „edutainment”. Treści edukacyjne są tu zawoalowane i przekazywane w atrakcyjnej, rozrywkowej formie, dzięki czemu skutecznie przyciągają uwagę i angażuje odbiorcę. Taka formuła uznawane jest za jedną ze skuteczniejszych metod nauczania. Dziś środki masowego przekazu są wszechobecne (97% gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny ) przez co mają duży wpływ na najmłodszych. Z badania syndykatowego, zrealizowanego przez Grupę IQS „Trenndies. Świat polskich dzieci w wieku 3-16 lat” wynika, że 77% dzieci w wieku przedszkolnym w wolnym czasie ogląda telewizję. Jest to także jedna z popularniejszych form spędzania czasu wspólnie z rodziną. Psycholog dziecięcy, Małgorzata Ohme wskazuje, że istotne jest to, aby starannie dobierać treści dostępne w telewizji. W poniedziałek, 21 października do MiniMini+ wraca pasmo Sezamkowy Zakątek, w którym pojawi się aż 5 nowych tytułów z „Sezamkami”. To zdecydowanie pozycja godna polecenia. Elmo uczy maluchy algebry i geometrii, Ciasteczkowy Potwór przekonuje, że warto jeść warzywa i owoce, ponieważ są zdrowe, a Abby pokazuje, że prawdziwa magia kryje się we współdziałaniu i prawdziwej przyjaźni – mówi Ohme.

Od premiery w 1969 roku „Ulica Sezamkowa” została przetłumaczona na 30 języków, była pokazywana w 120 krajach i szacuje się, że wychowało się na niej 75 milionów samych Amerykanów. Program sprawdził się, ale po wyprodukowaniu 4000 odcinków zaczęto poszukiwać nowych formatów wykorzystujących znanych i lubianych bohaterów. I tak w 1999 roku powstał „Świat Elmo”, rok później „Bawmy się, Sezamku”, następnie „Globtroter Grover”, a potem kolejne. Najnowsze produkcje, które niebawem pojawią się w polskiej telewizji MiniMini+ pochodzą z ostatnich lat i są to: „Elmo Musical”, „Super Groover 2.0”, „Przyjaciele z Ulicy Sezamkowej”, „Super Zdrowe Potwory” i „Abby i latająca szkoła wróżek 2”. Od poniedziałku 21 października blok z „Sezamkami” będzie można oglądać w MiniMini+, codziennie o godz. 10:00.

1. Badania prowadzone przez Instytut GfK Polonia, sierpień 2013
2. Trenndies to nowy projekt badawczy GRUPY IQS, w ramach którego przeprowadzono dogłębną analizę aktualnych postaw, wartości, mody, autorytetów konsumentów w wieku 3-16 lat. Jest to największe na rynku badanie poświęcone bieżącym trendom i stylom życia w kontekście dziecka, jak i całej jego rodziny.