Inicjatywa skierowana do dzieci niewidomych i niesłyszących ma na celu pokazanie, że pomimo dysfunkcji wzroku i słuchu można tworzyć obrazy wizualne i muzykę. Organizatorem akcji jest Fundacja Katarynka, a patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach akcji „Bajka bez Barier – Warsztaty Wyobraźni” organizowane są warsztaty, podczas których powstaje krótka animacja w technice lalkowej. W trakcie zajęć niewidome i słabowidzące dzieci tworzą scenografię oraz bohaterów bajki, a dzieci niesłyszące razem z muzykami rockowej grupy HURT przygotowują ścieżkę muzyczną oraz efekty dźwiękowe. Film stworzony przez młodych uczestników warsztatów będzie można zobaczyć w MiniMini+. Tematem przewodnim animacji są wiersze o zwierzętach autorstwa Jana Brzechwy, dlatego z pewnością zostanie ona ciepło przyjęta przez najmłodszych widzów kanału.
- Bardzo spodobała nam się koncepcja tej akcji oraz jej innowacyjny charakter. Dzięki warsztatom dzieci niewidome i niesłyszące mają szansę oswoić się z materią, która jest dla nich pozornie niedostępna. Uczestnicy zajęć przełamują stereotypy i swoje ograniczenia, dlatego zależy nam, aby efekt ich pracy ujrzał światło dzienne z tym większą radością pokażemy Bajkę bez Barier” w MiniMini+ – mówi Marta Szwakopf, dyrektor kanałów dziecięcych, lifestylowych i dokumentalnych platformy nc+. - Wierzymy, że dzięki swobodnemu dostępowi do przekazu medialnego młodzi widzowie z dysfunkcją wzroku i słuchu nie są wykluczani przez rówieśników, mają równe szanse i łatwiej nawiązują kontakt w grupie – dodaje Szwakopf.
Cykl „Warsztaty Wyobraźni” jest realizowany we Wrocławiu. Akcja wystartowała 17 marca i potrwa do końca maja. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w sumie co tydzień korzysta z nich 64 dzieci w 4 grupach (dwie grupy niewidomych i dwie grupy niesłyszących). Udział w projekcie jest bezpłatny. Akcja jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MiniMini+ walczy z wykluczeniem cyfrowym dzieci z dysfunkcją słuchu i wzroku emitując pozycje programowe z tłumaczeniem migowym i audiodeskrypcją. W pierwszym kwartale 2014 roku stacja pokazała ponad 194 godziny programów dla dzieci niewidomych, co stanowi blisko 14% kwartalnego czasu nadawania oraz przeszło 141 godzin bajek dla dzieci niesłyszących czyli ponad 10% kwartalnego czasu nadawania. Zgodnie z zaleceniami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji programy z udogodnieniami dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu powinny stanowić łącznie 10% czasu nadawania.