Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

MINIMINI+ POKAŻE BAJKĘ ZROBIONĄ PRZEZ DZIECI NIESŁYSZĄCE I NIEDOWIDZĄCE Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

2014-07-23
 
W weekend, 15-17 sierpnia stacja MiniMini+ pokaże premierowe odcinki bajki stworzonej przez dzieci z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Tematem przewodnim animacji są wiersze o zwierzętach autorstwa Jana Brzechwy. Produkcja została zrealizowana w ramach akcji społecznej „Warsztaty Wyobraźni – Bajka bez Barier” organizowanej przez Fundację Katarynka.

Animacje prezentują znane wiersze Jana Brzechwy z cyklu „ZOO”: „Dzik”, „Małpy”, „Miś” i „Niedźwiedź”. Autorami scenariusza i animacji są dzieci niewidome oraz niedowidzące, a dźwięk tworzyły dzieci niesłyszące. O oprawę muzyczną produkcji zadbał rockowy zespół HURT. Mali widzowie MiniMini+ będą mogli zobaczyć bajkę od piątku do niedzieli, 15-17 sierpnia, o godz. 15:10 i 18:35.

- Mali twórcy tych animacji obalają stereotypy i przełamują bariery. Efekt końcowy stanowi dowód na to, że dzieci niewidome mogą tworzyć animacje, a osoby niesłyszące poruszać się w świecie dźwięków, czyli obszarach pozornie dla nich niedostępnych – mówi Marta Szwakopf, dyrektor kanałów dziecięcych, lifestyle’owych i dokumentalnych platformy nc+. - Bardzo cieszymy się, że stacja MiniMini+ pokaże bajkę, która powstała podczas zajęć „Warsztaty Wyobraźni – Bajka bez Barier”, jej twórcy zasługują na to, aby ich praca została nagrodzona – dodaje Szwakopf.

Bajka powstawała w ramach projektu „Warsztaty Wyobraźni – Bajka bez Barier”, na który składał się cykl 32 spotkań realizowanych od połowy marca do końca maja. Inicjatywa, której kolejnym etapem jest emisja bajki w telewizji MiniMini+, ma na celu pokazanie, że pomimo dysfunkcji wzroku i słuchu można tworzyć obrazy wizualne i muzykę. W trakcie zajęć niewidome i słabowidzące dzieci stworzyły scenografię oraz bohaterów bajki, a dzieci niesłyszące razem z muzykami rockowej grupy HURT przygotowały ścieżkę muzyczną oraz efekty dźwiękowe. Projekt został dofinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MiniMini+ walczy z wykluczeniem cyfrowym dzieci z dysfunkcją słuchu i wzroku emitując pozycje programowe z tłumaczeniem migowym i audiodeskrypcją. W pierwszym kwartale 2014 roku stacja pokazała ponad 194 godziny programów dla dzieci niewidomych, co stanowi blisko 14% kwartalnego czasu nadawania oraz przeszło 141 godzin bajek dla dzieci niesłyszących czyli ponad 10% kwartalnego czasu nadawania.