Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Gry edukacyjne

Zajmują coraz więcej półek z multimediami w sklepach. Coraz częściej są polecane przez pedagogów i nauczycieli jako nowoczesne pomoce edukacyjne. Mają różne oznaczenia i są skierowane do dzieci w różnym wieku. Jak się w tym nie pogubić i wybrać właściwy program dla swojego dziecka? – Doradzamy.

Multimedialne programy edukacyjne mogą być przeznaczone dla osób w każdym wieku. Najszersze pole oddziaływania mają multimedialne słowniki, encyklopedie oraz kursy językowe. Przeważnie jednak dla dzieci są zbyt trudne, dlatego wybierając tego typu produkt dla malucha, warto poszukać na półce odpowiedników przeznaczonych wyłącznie dla dzieci.

Gry edukacyjne dla najmłodszych zazwyczaj stawiają przed graczem ciekawe zadania do wykonania, łącząc naukę z zabawą. Często trzeba podjąć się jakiejś misji – coś znaleźć, kogoś uratować, a po drodze w przyjemny sposób się czegoś nauczyć.

Programy pomagające w nauce

Pierwszym rodzajem edukacyjnych produktów multimedialnych są gry treścią odpowiadające programowi nauczania na różnych etapach edukacji wczesnoszkolnej i szkolnej. Takie gry zazwyczaj ćwiczą umiejętności, jakie dziecko zdobywa na danym etapie kształcenia. Często mają rekomendację Ministerstwa Edukacji lub Polskiego Towarzystwo Dysleksji. Takim rodzajem gier są np. programy z serii Adibu i przyjaciele czy Królik Bystrzak. W grze Królik Bystrzak: Zerówka maluch w przyjemny sposób ćwiczy umiejętności, które poznaje w zerówce: znajomość figur geometrycznych, literek i cyferek. W grze Królik Bystrzak II klasa dziecko ćwiczy już podstawy gramatyki i ortografii oraz działania matematyczne z w zakresie 100.

Gry tematyczne

Na rynku dostępnych jest też mnóstwo propozycji edukacyjnych, mających na celu zainteresowanie dziecka jakimś tematem oraz rozwinięcie wiedzy z tej dziedziny - oczywiście, w ciekawy i przystępny sposób. Maluchy mogą wybierać między programami m.in. z zakresu matematyki i logiki (Matmoludki), przyrody (Adibu i przyjaciele. Odkrywam tajemnice przyrody), geografii (Królik Bystrzak. W podróż dookoła świata), budowy człowieka (Adibu i przyjaciele. Poznaję tajemnice ludzkiego ciała) czy ekologii (Różowa Pantera ratuje dzikie zwierzęta).

Gry edukacyjne dla najmłodszych

Programy edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym to przede wszystkim zabawa. Dzieci świetnie się bawiąc, poznają kolory, kształty, literki i cyferki. Często przewodnikiem po programie jest ich ulubiony bohater, jak np. Kubuś Puchatek, Nemo czy Franklin, dzięki czemu taka gra to wielka frajda.

Szlifujemy język

Wśród programów edukacyjnych nie brakuje takich, które w przyjemny sposób uczą języka obcego. Tego typu programy zasługują na uwagę, bo mają przewagę nad typowymi kursami książkowymi. Ćwiczą wszystkie aspekty nauki języka - rozumienie, czytanie, mówienie, pisanie. Często zawierają słowniczki obrazkowe - dziecko wtedy łatwiej zapamiętuje nowe słowa. Wśród programów językowych dostępnych na rynku dominuje język angielski (np. gry z serii Adibu, Królik Bystrzak, Disney Edukacja).