Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Gry online – jakie wybrać dla dziecka?

Gry online to inaczej gry przeglądarkowe. Nie wymagają instalacji, nie trzeba ich odtwarzać z płyty CD – wystarczy kliknąć w link na stronie internetowej. Prostota, intuicyjność i łatwa obsługa tego typu gier sprawia, że są one popularne głównie wśród dzieci. Rodzice powinni zadbać o to, aby dzieci sięgały głównie po gry logiczne i edukacyjne.

Gry online to inaczej gry przeglądarkowe. Nie wymagają instalacji, nie trzeba ich odtwarzać z płyty CD – wystarczy kliknąć w link na stronie internetowej. Prostota, intuicyjność i łatwa obsługa tego typu gier sprawia, że są one popularne głównie wśród dzieci. Rodzice powinni zadbać o to, aby dzieci sięgały głównie po gry logiczne i edukacyjne.


Gry przeglądarkowe występują w wersji na komputer i urządzenia mobilne. Można je odtwarzać na tabletach i telefonach komórkowych. Zazwyczaj są całkowicie darmowe lub płatne tylko w wersji premium.


Gry online dla dzieci – przygodowe, samochody, ubieranki, kulki, gotowanie
Wybór internetowych gier przeglądarkowych jest ogromny. Strony z grami online oferują konkurencje zręcznościowe (na przykład kulki, bąbelki), przygodowe (kopalnia diamentów, dżungla), sportowe, wyścigi samochodowe, zawody w parkowaniu i „strzelanki”. Popularne są również gry polegające na ubieraniu i stylizowaniu modelek, dekorowaniu ciast, gotowaniu. Dzieciom najbardziej podobają się gierki z bohaterami z ich ulubionych kreskówek i programów telewizyjnych. Są one całkowicie bezpieczne i dostosowane do wieku najmłodszych graczy. Większość gier online jest bardzo łatwa w obsłudze. Mają prostą grafikę, zrozumiałe zasady i są bardzo intuicyjne – nawet maluchy szybko orientują się, co należy robić, żeby przejść do kolejnego poziomu.


Gry logiczne dla dzieci
Gry przeglądarkowe to także świetny sposób na rozwijanie koncentracji i umiejętności logicznego myślenia. Wiele gier tradycyjnych, takich jak warcaby, Mahjong, labirynty i pasjans jest dostępnych także w wersji online. Młodszym dzieciom na pewno przypadną do gustu gry logiczne ze zwierzętami i postaciami z bajek. Zagadki, jak obudzić chrapiącego słonia czy memory („pamięciaki”) ze świnką Peppą to gwarantowana rozrywka dla całej rodziny. Inne popularne gry logiczne dla dzieci to na przykład testy na spostrzegawczość, dopasowywanie obrazków, gry strategiczne wymagające planowania kolejnych ruchów i treningi pamięci. Należy pamiętać, aby gry logiczne były ściśle dopasowane do etapu rozwoju dziecka – za trudna gra może sprawić, że maluch się zniechęci.


Gry online edukacyjne
Edukacyjne gry online umożliwiają naukę przez zabawę. Aplikacje tego typu są coraz częściej wybierane przez nauczycieli jako pomoce dydaktyczne na lekcjach. Gry edukacyjne sprawiają, że nauka staje się dla dzieci przyjemnością, dzięki czemu łatwiej przyswajają nowy materiał. Powinni to wykorzystywać także rodzice, którzy chcą, żeby dziecko dodatkowo rozwijało swoją wiedzę i umiejętności poza szkołą. Pierwsze gry edukacyjne online można pokazać już przedszkolakom. Dzieci, które nie umieją jeszcze pisać i czytać mogą się w ten sposób uczyć nowych słów, poznawać kolory, nazwy zwierząt i pory roku. Oferta gier edukacyjnych dla uczniów jest dużo bardziej rozbudowana. Z ich pomocą dziecko może powtórzyć między innymi:


• naukę liter,
• zasady ortografii,
• znajomość liczb,
• tabliczkę mnożenia i inne działania matematyczne,
• tematy geograficzne – np. nazwy państw i stolic,
• zjawiska przyrodnicze,
• gatunki zwierząt,
• fakty historyczne,
• słownictwo i zasady gramatyczne języka obcego.


Wszystkie gry dla dzieci, nawet te nieoznaczone jako edukacyjne, zawierają w sobie elementy pedagogiczne. Gry pobudzają myślenie, motywują, uczą systematyczności i dążenia do celu. Dodatkowo niektóre z nich pomagają poprawić refleks i koordynację ruchową.