Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Internet pod kontrolą

Poniżej podajemy przykładowe programy do kontroli poczynań dziecka w sieci i na komputerze.

Pomocne programy

Opiekun dziecka w internecie – jeden z najlepszych polskich programów mających na celu skutecznie chronić dziecko przed szkodliwymi treściami obecnymi w internecie, a jednocześnie pozwalać mu na poznawanie go bez obaw. Blokuje szkodliwe strony internetowe, strony z czatami internetowymi oraz pobieranie niebezpiecznych plików (np. takich, które mogą być zawirusowane). Ponadto opracowuje raport z adresami odwiedzanych stron. Program kosztuje 49 zł za rok i jest prosty w obsłudze.
Więcej informacji na: www.opiekun.pl 

Beniamin – kolejny świetny program, który blokuje dostęp do stron zawierających szkodliwe dla dziecka treści, ogranicza czasowo dostęp do Internetu, a także nie pozwala na korzystanie z komunikatorów czy pobieranie zagrożonych wirusem plików. Ponadto, aby go wyłączyć lub odinstalować, należy wpisać hasło, które zostało wprowadzone podczas instalowania programu. Każda próba odinstalowania Beniamina bez znajomości hasła kończy się zablokowaniem dostępu do wszystkich stron oraz wyświetleniem komunikatu o naruszeniu integralności programu. Szerzej o programie na: www.beniamin.pl 

Inne programy

Polecamy również zapoznanie się z dwoma zupełnie darmowymi programami, wspierającymi kontrolę rodzicielską. Niezbędna tu będzie podstawowa znajomość angielskiego, ponieważ nie występują one w polskiej wersji językowej. 

„File Sharing Sentinel” www.akidthaine.com blokuje dostęp do programów P2P, z których można za darmo, lecz nielegalnie pobrać filmy (również pornograficzne), muzykę i gry. Z kolei program „OpenDNS” www.opendns.com skutecznie uniemożliwia dostęp do zakazanych stron i przy okazji ochrania nas przed próbami coraz bardziej popularnych oszustw internetowych (wyłudzanie haseł do kont bankowych, itp).

Bezpieczne strony

Pokażmy dzieciom poniższe strony internetowe – będziemy mieć pewność, że podczas ich odwiedzania maluchy są bezpieczne. 

www.sieciaki.pl – przystępne informacje o bezpieczeństwie w sieci, katalog bezpiecznych stron dla dzieci, interaktywna zabawa 

www.e-podworko.pl – gry online, informacje o ulubionych grach komputerowych i ich bohaterach 

www.zyraffa.pl – gry, quizy, krzyżówki, kartki i łamigłówki (również edukacyjne) 

www.lupiko.pl – wyszukiwarka bezpiecznych stron dla dzieci i młodzieży; warto ustawić ją w komputerze dziecka jako stronę startową, dzięki czemu ograniczymy dostęp do innych stron.