Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Jak bawić się z dzieckiem: gry komputerowe, planszówki i zabawy ruchowe

Dzieci najbardziej lubią gry komputerowe ze swoimi ulubionymi bohaterami i postaciami z bajek. Warto zachęcać je także do aktywności z dala od komputera, gier planszowych i zabaw ruchowych.

Dzieci najbardziej lubią gry komputerowe ze swoimi ulubionymi bohaterami i postaciami z bajek. Warto zachęcać je także do aktywności z dala od komputera, gier planszowych i zabaw ruchowych.

Gry komputerowe dla dzieci

Gry komputerowe to jedna z ulubionych rozrywek dzieci. Nie należy ich całkowicie zakazywać – wystarczy zapewnić maluchom dostęp do ciekawych gier edukacyjnych. Gry z bohaterami bajek i postaciami z kreskówek sprawią dziecku przyjemność, a przy okazji pomogą rozwinąć umiejętności i talenty. Przykładowo, gry My Little Pony kształtują zmysł plastyczny oraz poprawiają spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia. Dzięki grom z serii Tomek i Przyjaciele, dzieci ćwiczą zręczność, zaradność i uczą się empatii.

Gry planszowe dla najmłodszych

W zależności od wieku dzieci nie powinny spędzać przed komputerem więcej niż 20-90 minut dziennie. Pozostały czas można przeznaczyć na inne gry, na przykład planszowe. Mogą to być tradycyjne warcaby, chińczyk, a dla trochę starszych dzieci – szachy. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych i kolorowych planszówek dla dzieci, na przykład Nogi Stonogi, Rummikub Junior czy Super Farmer. Warto zachęcać dzieci również do tworzenia własnych gier planszowych – wystarczy duża kartka papieru, przybory plastyczne i odrobina wyobraźni.

Gry ruchowe i zabawy na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Pomagają w zapobieganiu wadom postawy, chorobom kręgosłupa i otyłości. Kształtują koordynację ruchową i ogólną sprawność fizyczną. Niektóre gry ruchowe (np. Twister) można rozłożyć w domu, ale większość zabaw najlepiej sprawdzi się na świeżym powietrzu. Tradycyjne aktywności, takie jak gra w klasy, skoki przez skakankę czy podchody zawsze znajdą swoich zwolenników. Dzieci powinny również brać udział w sportach zespołowych. Wspólna zabawa z rówieśnikami uczy współpracy, rozwija umiejętności interpersonalne i pomaga dzieciom pokonywać własne słabości.