Rodzina potrzebuje wsparcia - zwłaszcza młode osoby debiutujące jako rodzice. Tym wsparciem poza rodziną mogą być przyjaciele, sąsiedzi czy tematyczne grupy wsparcia (np. mamy w klubikach dla dzieci). Takim wsparciem może okazać się również psycholog lub psychoterapeuta (nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem).
Po co mi psycholog?
Dzisiejsza rodzina wygląda inaczej niż kiedyś, słyszymy o tym często i w różnych kontekstach. Boryka się z różnymi trudnościami – samotnie wychowujący rodzice, migracja zarobkowa, rozpad relacji rodzinnych. Rodzina dziś często bywa „samotna” – bez wsparcia rodziców, cioć, wujków, często w mieście oddalonym od miejscowości pochodzenia o kilkaset kilometrów. Łatwo wtedy o zagubienie, dezorientację i niepokój. Pewnie słyszeliście powiedzenie, że „potrzeba całej wioski, by wychować dziecko”. A co jeśli tej „wioski” wokół nie ma? Rodzina potrzebuje wsparcia - zwłaszcza młode osoby debiutujące jako rodzice. Tym wsparciem poza rodziną mogą być przyjaciele, sąsiedzi czy tematyczne grupy wsparcia (np. mamy w klubikach dla dzieci). Takim wsparciem może okazać się również psycholog lub psychoterapeuta (nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem). Wielokrotnie spotykam się w gabinecie z sytuacją, kiedy zmęczeni rodzice pojawiają się u mnie z ciężarem, który dźwigają od dłuższego czasu, by po godzinie poczuć ulgę i spokój. Kiedy siedzi się „w centrum problemu” trudno zobaczyć rozwiązanie. Osoba z zewnątrz (nie tylko psycholog ma taką umiejętność!) może wskazać świeże spojrzenie na jakąś sprawę. Niezwykłe jest to, że czasem wystarczy jedna rozmowa. Proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości czy nieudolności. Jest dokładnie na odwrót.
Warto zachować czujność i nie zapominać o własnej intuicji. Tylko Ty jako rodzic znasz swoje dziecko najlepiej. Otaczanie się specjalistami w każdej dziedzinie życia paradoksalnie może wprowadzać chaos.
Zatrzymajmy się przez chwilę przy psychologu. Kiedy jego pomoc może być przydatna dziecku, rodzicom, całej rodzinie?
Gdzie znaleźć psychologa? W większych miastach funkcjonuje bardzo dużo placówek publicznych (darmowych) oraz prywatnych gabinetów, które oferują pomoc psychologiczną. W każdym powiecie funkcjonuje poradnia psychologiczno – pedagogiczna, a także poradnia zdrowia psychicznego. Często w Ośrodkach Pomocy Społecznej (OPS) jest możliwość spotkania się z psychologiem. W przypadku psychoterapii (jeden z rodzajów pomocy psychologicznej) warto zwrócić uwagę na specjalistyczne przygotowywanie osoby prowadzącej: odbyte kursy psychoterapii, certyfikaty.
Dzisiejszym wpisem chciałam pożegnać się z Państwem. Dziękuję za zaangażowanie i liczne pytania, które pomogły mi ukierunkować Mini Porady na faktyczne Państwa potrzeby. Trzymam kciuki za codzienną satysfakcję w roli rodzica oraz życzę jak najwięcej uśmiechu i równowagi w Waszych domach.
Do zobaczenia!
Umieszczane na naszej stronie porady nie zastąpią indywidualnej konsultacji z psychologiem czy pedagogiem. Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie, a powody jego trudności mogą być różne. Porady stanowią zbiór ogólnych wskazówek, które mogą okazać się pomocne. Jeśli jednak tak się nie stanie, zachęcamy do poszukania wsparcia w swoim otoczeniu i uzyskania pomocy dostosowanej do danej sytuacji i konkretnych potrzeb dziecka.
Jeśli chcesz zadać pytanie odnośnie swojego dziecka prosimy kierować pytania na fanpage MiniMini+