Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online

Tomek i przyjaciele: Przygoda na wyspie mgieł

film animowany, Wlk. Brytania, 2010

© Hit Entertainment
 

Na wyspie Sodor powstaje Centrum Poszukiwawczo-Ratunkowe. Do jego budowy sprowadzono specjalny, bardzo rzadki gatunek drewna. Wszystkie lokomotywy chcą dostarczyć je na miejsce.

Dizel, aby udowodnić swoją wyższość nad silnikami parowymi, decyduje się samodzielnie zawieźć materiały na miejsce. Tomek widzi, że spalinowóz pędzi zbyt szybko i rzuca się za nim w pogoń. W ostatniej chwili ratuje go przed upadkiem z klifu. Niestety wiezione przez Dizla drewno spada do morza. W nagrodę za śmiałą akcję ratunkową Tomkowi zostaje powierzone zadanie ponownego zebrania materiałów i przewiezienia ich na wyspę. Gdy wszystko jest gotowe, okazuje się, że nie ma już miejsca na łodzi parowej. Tomek postanawia odbyć podróż na tratwie - za łodzią. Parowóz żegna się z przyjaciółmi i rozpoczyna przeprawę przez morze. Niespodziewanie, w nocy pęka łańcuch i tratwa Tomka odłącza się od holownika. Bohater ląduje samotnie na tajemniczej, dzikiej wyspie, pełnej starych, zardzewiałych torów i mostów. Poznaje tam zawadiacką bandę parowozów. Tomek zauważa również, że na wyspie znajduje się mnóstwo drewna, którego potrzebuje! Dzielna lokomotywa z pomocą nowych przyjaciół próbuje znaleźć drogę powrotną na Sodor. Po drodze odkrywają tunel, który łączy obie wyspy. Postanawiają się przez niego przeprawić. Jednak w trakcie podróży przejście zapada się i maszyny zostają uwięzione. Czy lokomotywom uda się wyjść cało z tarapatów?

Autorem serii o przygodach Tomka jest Wilbert Awdry, który wymyślił historie o pociągach dla swojego chorego syna Christophera w 1945 roku. Za namową żony Wilbert spisał przygody Tomka i w latach 1947-1972 ukazywały się kolejne książki o przygodach pociągów. Syn Wilberta, Christopher postanowił kontynuować historie zapoczątkowane przez ojca i dopisał następne serie przygód, które ukazały się w kolejnych 40 książeczkach.

zobacz także:
- TOMEK I PRZYJACIELE: BOHATER TORÓW

UDOSTĘPNIJ:Filmy gry i zabawy z Tomek i Przyjaciele