Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Rozwijające gry z dwuletnim dzieckiem: zabawy manualne, ruchowe i uczące samodzielności

Dziecko około drugiego roku życia staje się bardziej samodzielne, rozwija się ruchowo i manualnie. Zabawy dla dwulatków powinny opierać się na nowych umiejętnościach dziecka i zachęcać malucha do robienia postępów. Z dzieckiem w tym wieku można już między innymi rysować, układać proste puzzle, ćwiczyć piosenki z pokazywaniem i rzucać miękką piłką.

Dziecko około drugiego roku życia staje się bardziej samodzielne, rozwija się ruchowo i manualnie. Zabawy dla dwulatków powinny opierać się na nowych umiejętnościach dziecka i zachęcać malucha do robienia postępów. Z dzieckiem w tym wieku można już między innymi rysować, układać proste puzzle, ćwiczyć piosenki z pokazywaniem i rzucać miękką piłką.

Drugi rok w życiu maluszka to czas bardzo intensywnego rozwoju. Zabawy w tym okresie powinny stymulować jego rozwój intelektualny, manualny, motoryczny i społeczny.

Umiejętności dwulatka: co potrafi dziecko w tym wieku?

Dwuletnie dziecko jest już zwykle bardzo aktywne i ciekawe świata. Rozwija się nie tylko ruchowo, ale również emocjonalnie. Maluch uczy się, jak radzić sobie z uczuciami niepokoju i złości. Chce być samodzielny. Z tego powodu mówi się często o „buncie dwulatka”. Dziecko w tym wieku zdobywa wiele nowych umiejętności:

  • zauważa własną odrębność (np. mówi o sobie używając imienia, używa zaimków „ty”, „ja”)
  • powtarza coraz więcej nowych słów, tworzy krótkie, 2-3 wyrazowe zdania
  • wykonuje proste polecenia
  • potrafi biegać, skakać, wchodzić po schodach,
  • umie kopnąć i rzucić piłkę
  • je samodzielnie łyżką i pije z kubeczka
  • umie się rozebrać
  • z pomocą dorosłego myje ręce i zęby
  • uczy się korzystać z nocnika
  • rozwija się manualnie: radzi sobie z przewracaniem stron w książeczkach, utrzymuje w dłoni kredkę i potrafi nią rysować, buduje konstrukcje z klocków

Zabawy z dzieckiem około 20-25 miesiąca życia powinny być dostosowane do aktualnych umiejętności malucha, a także wspierać jego dalszy rozwój na wielu płaszczyznach.

 

Zabawy manualne i kreatywne z dwulatkiem

Dwulatek bardzo szybko rozwija swoje zdolności manualne. Warto z nim dużo rysować, malować, lepić figurki z plasteliny, sklejać modele czy tworzyć własną biżuterię (np. z makaronu, jarzębiny). Gotowe zabawy manualne do kolorowania i klejenia są dostępne na stronie MiniMini+ w zakładce „Zabawy”. Po wykorzystaniu kolorowankę można pociąć na mniejsze kawałki i stworzyć z niej puzzle. Rodzice mogą też uruchomić własną kreatywność i samodzielnie stworzyć materiały do domowych zajęć plastycznych. Świetnie sprawdzą się na przykład pacynki robione ze skarpet, kolorowych skrawków materiału, sznurków i tasiemek. Maluchom z pewnością przypadnie do gustu także rysowanie palcem po formie wypełnionej mąką czy tworzenie obrazów z pokrojonych owoców i warzyw.

 

Zabawy ruchowe z dwuletnim dzieckiem

Do planu dnia dwulatka warto wprowadzić zabawy, które rozwiną jego umiejętności motoryczne. Gry ruchowe z maluchem powinny być dostosowane do jego etapu rozwoju i całkowicie bezpieczne – należy uważać, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas biegania czy skakania. Zabawy nie mogą być też za trudne, ponieważ dziecko może się szybko zniechęcić. Ciekawa propozycja to na przykład zabawy z balonikiem. Można go odbijać różnymi częściami ciała, także kolanem, nosem, a nawet uchem. Dmuchany balon jest dużo wolniejszy i lżejszy od piłki, dzięki czemu pociecha nie może się mocno uderzyć i lepiej poradzi sobie z zadaniem. Dwuletnie dzieci uwielbiają także piosenki i wierszyki z pokazywaniem. W czasie śpiewania i recytowania maluchy wykonują określone gesty i ruchy. Warto wprowadzać utwory, dzięki którym dzieci zdobędą nowe umiejętności, na przykład nauczą się nazw zwierząt lub części ciała.

Zabawy dla dwulatka uczące samodzielności

Dwuletnie dziecko chce być bardziej niezależne od rodziców niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Na tym etapie rodzice bardzo często słyszą słowa, takie jak „moje” i „ja”, zwykle pojawia się też niechęć dziecka do dzielenia i współpracowania z innymi. Warto wykorzystać tę postawę w codziennych zabawach, które przygotują malucha do samodzielności w późniejszym wieku. Dwulatek może na przykład pomagać rodzicom w sprzątaniu i gotowaniu – nawet nie zorientuje się, że jest to kolejna zabawa. Można poprosić malucha, żeby podczas sprzątania zabawek najpierw wrzucił do kosza tylko te zielone, a następnie różowe, niebieskie itd. Dwulatek może też wkładać ubrania do bębna pralki, układać książeczki czy wybierać owoce do swojego ulubionego deseru.