Dla mamy i taty
Dołącz do CANAL+ i oglądaj MiniMini+ Zamów online
 

Dziecko w sieciDziecko w sieci Mini mini Mini mini Mini mini Mini mini

 

Strony internetowe dla dzieci: sprawdzone źródła i kontrola rodzicielska

Popularna opinia głosi, że internet nie jest miejscem bezpiecznym dla dzieci. Tymczasem w sieci można znaleźć wiele stron i portali o wartościowej treści i walorach edukacyjnych. Rodzice mogą nauczyć się, gdzie szukać dobrych stron dla dzieci i jak dokonać mądrego wyboru.

Jak rozpoznać strony bezpieczne dla dzieci?

Dorośli powinni kontrolować, jakie strony internetowe odwiedza ich pociecha. Portale odpowiednie dla dzieci oferują wyłącznie bezpieczne treści i gry przeglądarkowe dostosowane do wrażliwości najmłodszych internautów. Nie ma tam przemocy, wulgaryzmów i nieodpowiednich wzorców zachowania. Znajdują się tam za to gry edukacyjne, zabawy interaktywne, aplikacje z bohaterami ulubionych kreskówek, łamigłówki, krzyżówki i zagadki.

Kontrola rodzicielska, czyli blokada stron nieodpowiednich dla dzieci

Blokada rodzicielska to przydatne narzędzie, które pozwala na kontrolowanie treści przeglądanych przez dziecko w internecie. Poleca się ją przede wszystkim rodzicom, którzy pozwalają dzieciom na samodzielne korzystanie z komputera, tabletu czy telefonu komórkowego. Programy kontrolujące aktywność dziecka w sieci umożliwiają blokadę stron internetowych, które rodzic uzna za nieodpowiednie. Nowoczesne narzędzia zapisują historię stron odwiedzanych przez pociechę i umożliwiają monitorowanie wszystkich działań w internecie (pozwalają nawet sprawdzić, jakie słowa były wprowadzane za pomocą klawiatury).

Przykłady bezpiecznych stron i programów do kontroli dziecka w internecie

Na rynku dostępnych jest wiele programów, które ułatwiają kontrolę nad dzieckiem w internecie. Kilka z nich można pobrać bezpłatnie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Dziecko w sieci- internet pod kontrolą. W podlinkowanym tekście zamieszczono również przykłady stron internetowych, które są bezpieczne dla maluchów.