Kot Śpioch (głosu użyczył Piotr Fronczewski) zna wiele określeń nawiązujących do spania: spać, drzemać, śnić, uciąć sobie drzemkę, być pogrążonym we śnie, chrapać, przysypiać, zasypiać, zasypiać na stojąco, polegiwać, być w pół śnie, iść spać, kłaść się spać i wiele innych. Można powiedzieć, że dla Kota Śpiocha spanie to pasja. Nie myślcie sobie jednak, że Kot Śpioch oddaje się wyłącznie tej rozrywce. Gdy Kot Śpioch nie śpi, opowiada dzieciom legendy. Ma w tej dziedzinie ogromną wiedzę. Te opowieści to także jego pasja. Przyznacie, że dwie pasje przypadające na jednego kota, to bardzo dużo. Kot, który ma za dużo na głowie mógłby źle to znieść. Mógłby stracić apetyt, albo wpaść w depresję. Znamy takie przypadki. Dlatego trzeba wybaczyć Kotu Śpiochowi słabość do częstych drzemek.
Gabrysia (Weronika Wachowska) i Krzyś (Mateusz Pawłowski, znany z serialu Rodzinka.pl) są ciekawym świata rodzeństwem. Chodzą do przedszkola. Gabrysia jest rok starsza od Krzysia. Co różni Gabrysię od jej koleżanek? Gabrysia nie chciałby zostać księżniczką, bo uważa, że bycie księżniczką jest straszliwie nudne. Nawet na bal w przedszkolu woli przebrać się za rycerza. Krzyś, choć nie przyznaje się od tego, bardzo podziwia swoją starszą siostrę. W końcu nie każda siostra potrafi kopać piłkę, zrobić tarczę na turniej rycerski, albo skonstruować maszynę czasu. Krzyś i Gabrysia wprost przepadają za opowieściami Kota Śpiocha o dawnych czasach, kiedy Kota Śpiocha nie było jeszcze na świecie. Czasem zastanawiają się, skąd Kot Śpioch wie to wszystko, skoro nie żył w tamtych czasach. A może po prostu jest bardzo mądrym kotem?
Program edukacyjny prezentujący polskie legendy i podania, które są skarbnicą mądrości. Opowieści przenoszą widzów w dawne czasy bohaterskich rycerzy, sprawiedliwych królów, strasznych smoków, dobrych wróżek i dzielnych pastuszków.
Program edukacyjny prezentujący baśnie z różnych zakątków świata, m.in. autorstwa Braci Grimm i Hansa Christiana Andersena. Opowieści przenoszą widzów do magicznego świata pełnego dobrych wróżek, czarodziejów, przebiegłych wiedźm i złośliwych skrzatów, pięknych księżniczek i dzielnych rycerzy. Ukryte w nich uniwersalne prawdy nie tylko poruszają dziecięcą wyobraźnię, ale także stanowią skarbnicę uniwersalnych mądrości, niosąc za sobą przesłanie i naukę.